05/04/2022
Kavlanta Hawks 20 13 4 8 - 45 -
Ellinoroston Celtics 7 10 15 9 - 41 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Kavlanta Hawks!

Την τέταρτη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development2 League πήραν οι Kavlanta Hawks που κέρδισαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 45-41 τους Ellinoroston Celtics!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με τους Πέτσα και Καράγιαννη να βάζουν 9 και 6 πόντους αντίστοιχα προηγήθηκαν με 20-7 με το τέλος της περιόδου. Για τους Celtics, 4 πόντους έβαλε ο Κατσιράκης και 3 ο Χατζηγιάννης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Η ομάδα του Τσαντέ, με ηγέτη τον Πέτσα, έτρεξε ένα νέο επιμέρους 13-10 σερί και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 16 πόντους διαφορά, 33-17. Για την ομάδα του Τσίλη, 4 πόντους έβαλε ο Άγγελος Δαυίδ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Celtics είχαν απαντήσεις. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 4 πόντους) οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 15-4 επιμέρους σερί και μείωσαν στους 5, 37-32 στο 30’. Χατζηγιάννης από την μία με 6 πόντους και Καραγιάννης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τσαντέ άντεξε την πίεση των Celtics και με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά πήρε την νίκη με 45-41 φτάνοντας έτσι τις 4 στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι Ellinoroston, «πλήρωσαν» το κακό πρώτο δεκάλεπτο και παρά την μεγάλη προσπάθεια τους δεν μπόρεσαν να γυρίσουν ολοκληρωτικά το ματς.

Bettson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θάνος Καραγιάννης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Τσίλης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Συνολικά οι νικητές είχαν 14/70 εντός πεδιάς, 5/30 τρίποντα και 12/25 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι Celtics είχαν 17/59 εντός πεδιάς, 3/20 τρίποντα και 4/9 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 1 τάπα.

Kavlanta Hawks (Τσαντές): Καραγιάννης 14, Μπήτρος 3, Ντέμος 9, Πέτσας 16, Παπαδημητρόπουλος 3, Τσαντές.

Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Ασημάκος, Δαυίδ 4, Καρασούλας, Κατσιράκης 10, Παπαιάκος, Ταγκούλης 7, Τσίλης 7, Χατζηγιάννης 13.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!