03/02/2022
Black Mamba 17 18 12 19 - 66 -
Golden Steak Warriors 13 14 12 18 - 57 -

Έσπασε το αήττητο το Black Mamba!

Το δουλεμένο και σε εξαιρετική κατάσταση (πάρα την μεγάλη αποχή) σύνολο του Παντελή Μπασδάνη λύγισε τους αήττητους μέχρι αυτό το παιχνίδι Golden Steak Warriors με τελικό σκορ 66-57, σε μια αναμέτρηση που πραγματικά ήταν όσο… ντερμπάρα όσο αναμενόταν να είναι!
Με Μπολοτάκη και Δέδε να σκοράρουν και τον Χιμντάν να αποτελεί την… αμυντική κολώνα της Mamba, η παρέα του Μπασδάνη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, την οποία ισορρόπησαν γρήγορα οι φιλοξενούμενοι, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-13 για Mamba.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ενεργητικοί και να χτυπούν σε πρώτο χρόνο την κακή αμυντική λειτουργία των Steak, οι οποίοι κόλλησαν στο επιθετικό μισό παράλληλα, με τον Λουκόπουλο να οδηγεί την παρέα του στο 35-27 πρώτου ημιχρόνου.
Πάρα τα πολλά και… απανωτά ριμπάουντ που έπαιρναν οι Golden Steak, η… μπίλια δεν καθόταν στο κόκκινο με αποτέλεσμα η Mamba να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα με τον Μπολοτάκη σε πρώτο πλάνο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 47-39.
Η Mamba πήρε διαφορά ακόμη και 15 πόντων, δίνοντας όμως πάρα πολλές ευκαιρίες στους Steak για ανατροπή, ευκαιρίες όμως που δεν εκμεταλλεύτηκαν με το τελικό 66-57 να υπογραφεί τη μεγάλη νίκη των γηπεδούχων και την πρώτη ήττα των φιλοξενούμενων.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αμίρ Χιμντάν με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκος Μητρόπουλος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/41 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 9/12 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/49 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/30 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.
Black Mamba (Μπασδάνης) : Λουκόπουλος 13, Δανίκογλου, Καριώτης 2, Μαρίτσας, Μπολοτάκης 15, Δέδες 14, Μονέος 13, Χιμντάν 9 (17 ριμπ.).
Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας) : Νικολάου 6, Μητρόπουλος Κ. 6, Λαμπρόπουλος 9, Τσάκαλης 4, Σαράντης 6, Πατρινός, Αντωνόπουλος 14, Μητρόπουλος Ν. 12 (11 ριμπ.).
Τί μας άρεσε : Το περίσσιο πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!
Τί δεν μας άρεσε : Το πολύ κακό ποσοστό των Steak στις βολές, που μας στέρησε ένα ακόμα πιο… ντερμπάτο παιχνίδι!