04/07/2022
Bulldogs 17 9 12 24 - 83 -
Athens Touvlakers 19 23 17 24 - 62 -

Γερές βάσεις για τους 16 οι Bulldogs!

Το βράδυ του Σαββάτου 2 Ιουλίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο ματς με καταιγισμό τριπόντων(20)!, οι Bulldogs πήραν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, καθώς επικράτησαν με το ευρύ 62 – 83 απέναντι στους Athens Touvlakers.

Ο ρυθμός ήταν τρομερός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες και τους Bulldogs να έχουν μικρό προβάδισμα με 17 – 19. Ο Βασιλάκος ήταν εξαιρετικός σε οργάνωση και σκοράρισμα με 8 πόντους, με τον Δημητρακόπουλο να ακολουθεί με 5 και τον Απέργη να βάζει 4 πόντους. Για τους Touvlakers, ξεχώρισε ο Κοσκέρας με 4 πόντους, με Λειβαδά, Μαρίνο και Β.Θεοδωρακόπουλο να έχουν από ένα τρίποντο.

Οι Bulldogs πήραν φόρα στην δεύτερη περίοδο, έπαιξαν σκυλίσια άμυνα και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Δημητρακόπουλο με τρία τρίποντα, Λούβαρη με 5 και Βασιλάκο με 4 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγαν 26-42 στο τέλος του ημιχρόνου. Για τους άστοχους Touvlakers, ο Μαρίνος πέτυχε δύο τρίποντα και ο Γ.Θεοδωρακόπουλος 3 πόντους.