04/07/2022
Bulldogs 17 9 12 24 - 83 -
Athens Touvlakers 19 23 17 24 - 62 -

Γερές βάσεις για τους 16 οι Bulldogs!

Το βράδυ του Σαββάτου 2 Ιουλίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο ματς με καταιγισμό τριπόντων(20)!, οι Bulldogs πήραν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, καθώς επικράτησαν με το ευρύ 62 – 83 απέναντι στους Athens Touvlakers.

Ο ρυθμός ήταν τρομερός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες και τους Bulldogs να έχουν μικρό προβάδισμα με 17 – 19. Ο Βασιλάκος ήταν εξαιρετικός σε οργάνωση και σκοράρισμα με 8 πόντους, με τον Δημητρακόπουλο να ακολουθεί με 5 και τον Απέργη να βάζει 4 πόντους. Για τους Touvlakers, ξεχώρισε ο Κοσκέρας με 4 πόντους, με Λειβαδά, Μαρίνο και Β.Θεοδωρακόπουλο να έχουν από ένα τρίποντο.

Οι Bulldogs πήραν φόρα στην δεύτερη περίοδο, έπαιξαν σκυλίσια άμυνα και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Δημητρακόπουλο με τρία τρίποντα, Λούβαρη με 5 και Βασιλάκο με 4 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγαν 26-42 στο τέλος του ημιχρόνου. Για τους άστοχους Touvlakers, ο Μαρίνος πέτυχε δύο τρίποντα και ο Γ.Θεοδωρακόπουλος 3 πόντους.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους Bulldogs να ελέγχουν απόλυτα το ματς και να στέλνουν την διαφορά στο + 20. Ο Λούβαρης ήταν μπροστάρης με 6 πόντους, με Βασιλάκο, Απέργη να ακολουθούν με 4 και τον Διαμάντη να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους Touvlakers, ο Μαρίνος ήταν καυτός με τρία ακόμα τρίποντα, με τον Κοσκέρα να βάζει 3, για το 38 – 58.

Εκπληκτικό σε σκορ και θέαμα, ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο(24-24) , με τους Bulldogs να παίρνουν ευρεία νίκη με 62 – 83, κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους 16. Ο Δημητρακόπουλος έκανε όργια στην επίθεση με τέσσερα τρίποντα και 15 πόντους συνολικά και είχε βοήθειες από Βασιλάκο, Λούβαρη που πέτυχαν από 4 έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, οι Touvlakers,είχαν εξαιρετικούς στην επίθεση τον μπόμπερ Μαρίνο με τρία τρίποντα ακόμα και τον Κοσκέρα που πέτυχε 10 πόντους αλλά δεν κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά σε ικανοποιητικά επίπεδα και είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σταύρος Γεωργόπουλος με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Touvlakers είχαν 11 / 37 δίποντα, 11 / 35 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Bulldogs είχαν 25 / 61 δίποντα, 9 / 26 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Β. Θεοδωρακόπουλος 3, Γ. Θεοδωρακόπουλος (8ρ.), Κοσκέρας 19(10ρ.), Λειβαδάς 3(11ρ.), Μαρίνος 27, Ρίζας 10(9ρ.).

Bulldogs (Βασιλάκος ): Απέργης 13(12ρ.), Δημητρακόπουλος 29(8ρ.), Βασιλάκος 19(8 ασίστ), Γεωργόπουλος 4(7ρ-8 ασίστ), Γκορτσάς, Διαμάντης 3(14ρ.), Λούβαρης 15(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο καταιγισμός τριπόντων(20) και οι πολλές ασίστ(44)!