23/11/2021
Athens Touvlakers 16 20 15 11 - 62 -
G-vana 19 19 18 18 - 74 -

Καλαϊτζόλου εσύ… σούπερ σταρ!

Υπέροχο παιχνίδι διαδραματίστηκε στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ το απόγευμα του Σαββάτου, με την παρέα του… πυραυλοκίνητου Καλαϊτζόλου, G-Vana, να επικρατεί με 62-74 των Touvlakers.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν με διάθεση για γρήγορο μπάσκετ, με τη… μανούλα στο συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού Καλαϊτζόλου να σκοράρει και να δημιουργεί ρήγματα ”, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-19, με τους Λειβαδά και Μαρίνο να εκτελούν από μακρυά για Touvlakers και τον Ζορμπά να προσπαθεί με την ενέργεια του να ξυπνήσει τους γηπεδούχους.

Η είσοδος του Μπίτσικα έφερε περιφερειακό σουτ και μπόλικη… ποιότητα στο επιθετικό μισό των Touvlakers, οι οποίοι προηγήθηκαν νωρίς και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Λεμπούση να κάνει… ματσάρα! Η επάνοδος του Καλαϊτζόλου στο παρκέ βελτίωσε αισθητά την G-Vana, με τον φύσει και θέση ηγέτη της να είναι ” μαγικός ”, εκτελώντας για το 36-38 ημιχρόνου.

Ίδια διάθεση και ίδιος ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους του αγώνα, με την G-Vana να ανοίγει τη διαφορά στους δέκα εκμεταλλευόμενη τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων, οι οποίοι όμως με δύο… κολλητά τρίποντα από Μαρίνο και Μπίτσικα μείωσαν ξανά στο καλάθι. Η περίοδος έκλεισε στ