14/03/2022
Slam Ducks 14 14 10 11 - 49 -
Galacticos 4 4 10 6 - 24 -

Καθηλωτικοί οι Slam Ducks!

Για τη 15η στροφή του έβδομου ομίλου της Development II League οι Slam Ducks (4-10) υποδέχτηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στον Κολωνό τους Galacticos (6-8) και μετά από την επιβλητική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο δίποντο παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου !

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ζεστοί την αναμέτρηση με τον Μαργάνη (7) πρωταγωνιστή και με άμυνα από ατσάλι δέχτηκαν μόλις 4 πόντους (Κελεπούρης 3) φτάνοντας στο τέλος της πρώτης περιόδου με διψήφια διαφορά (14-4).

Το ίδιο…βιολί συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο , με το αμυντικό τείχος να μην το διαπερνά ούτε ..κουνούπι , ενώ με μπροστάρηδες τους Σαφρά (5), Μαυροζούμη (4) & το buzzer beater του τελευταίου έκλεισε το ημίχρονο με τον δείκτη του σκορ στο 28-8.

Δεν άλλαξε κάτι μετά την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Κελεπούρη (7) & Κούπα (3) όμως ο Σαφράς (8) δεν τους επέτρεψε να το κάνουν. Σκορ τρίτης περιόδου 38-18.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τις ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ.  Οι Πάπιες μοίρασαν το σκοράρισμα (Χάλδας 3 , Μαργάνης , Σαραγάς , Μπουτεράκος & Ισαακίδης από 2). Για τους Galacticos , ο Κελεπούρης (4) με τον