14/03/2022
Slam Ducks 14 14 10 11 - 49 -
Galacticos 4 4 10 6 - 24 -

Καθηλωτικοί οι Slam Ducks!

Για τη 15η στροφή του έβδομου ομίλου της Development II League οι Slam Ducks (4-10) υποδέχτηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στον Κολωνό τους Galacticos (6-8) και μετά από την επιβλητική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο δίποντο παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου !

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ζεστοί την αναμέτρηση με τον Μαργάνη (7) πρωταγωνιστή και με άμυνα από ατσάλι δέχτηκαν μόλις 4 πόντους (Κελεπούρης 3) φτάνοντας στο τέλος της πρώτης περιόδου με διψήφια διαφορά (14-4).

Το ίδιο…βιολί συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο , με το αμυντικό τείχος να μην το διαπερνά ούτε ..κουνούπι , ενώ με μπροστάρηδες τους Σαφρά (5), Μαυροζούμη (4) & το buzzer beater του τελευταίου έκλεισε το ημίχρονο με τον δείκτη του σκορ στο 28-8.

Δεν άλλαξε κάτι μετά την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Κελεπούρη (7) & Κούπα (3) όμως ο Σαφράς (8) δεν τους επέτρεψε να το κάνουν. Σκορ τρίτης περιόδου 38-18.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τις ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ.  Οι Πάπιες μοίρασαν το σκοράρισμα (Χάλδας 3 , Μαργάνης , Σαραγάς , Μπουτεράκος & Ισαακίδης από 2). Για τους Galacticos , ο Κελεπούρης (4) με τον Κάβουρα (2) δεν κατάφεραν να περιορίσουν την έκταση του τελικού σκορ ,  με το τελικό 49-24 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Η στατιστική παρουσιάζει τα συμβάντα της αναμέτρησης. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (28-26% εντός πεδιάς, 18-0% τρίποντα, 55-46% βολές) . Επικράτησαν στους αιθέρες (45-42 ριμπάουντ), μοίρασαν τετραπλάσιες τελικές πάσες (12-3), έκλεψαν παραπάνω μπάλες (9-6) και εξ' αυτού διέπραξαν λιγότερα λάθη (15-18).

Βetsson Mvp του αγώνα ο “θείος” Γιάννης Μαργάνης με double figures (11π,12ρ,2ασ,2κλ & 2 λάθη). Για τους αντιπάλους τα πήγε καλύτερα ο εξίσου “διπλός” Παναγιώτης Κελεπούρης (16π,13ρ,1ασ,2κλ,2κοψ & 4 λάθη).

Slam Ducks (Ισσακίδης): Μπουτεράκος 2(10ρ), Μαυροζούμης 6(1τρ,4ασ), Σαφράς 14(2), Μαργάνης 11, Καραλουκάς 2, Σαραγάς 6, Χάλδας 6(2), Ισαακίδης 2.

Galacticos (Κούπας):  Κούπας 3(9ρ), Μαυρογιώργης, Κάβουρας 4, Κελεπούρης 16, Ξανθόπουλος , Ρούσσος 1.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των νικητών σε όλο το σαραντάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε : Τα 0/21 τρίποντα των ηττημένων.