08/12/2021
Collectors 18 2 15 14 - 49 -
Orlando Tragics 5 11 21 15 - 52 -

Κομβικός Βροντάκης για Tragics!

Σε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και δυνατή μονομαχία στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, οι Orlando Tragics πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 49-52, απέναντι στους σκληροτραχηλους Collectors.
Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τον Κυριάκου και τους Collectors, με την παρέα του να προηγείται νωρίς νωρίς με 10-2 και να παίρνει τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Τσατσάνη να είναι και αυτός καλός. Οι προσπάθειες των Κριαλάκου και Αγγελιδάκη δεν έφεραν αποτέλεσμα, με τη διαφορά να ανεβαίνει και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-5.
Πολλά τα λάθη στη δεύτερη περίοδο, με τις καλές άμυνες να ξεχωρίζουν και να μην αφήνουν κανέναν παίκτη να σκοράρει χωρίς να… ματώσει, με τους Tragics να προσπαθούν είτε από την περιφέρεια είτε με κοψίματα προς το καλάθι, να βρουν τρόπο για να πλησιάσουν στο σκορ. Οι Αγγελιδάκης και Κολυβάς με καλές προσπάθειες και… ψυχή μείωσαν το σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο με τους Tragics 20-16 πίσω, σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο έφαγαν μόνο 2 πόντους!
“Ξύπνησαν” οι Collectors στην επάνοδο από το ημίχρονο, όμως η αποβολή του Τσατσάνη… πάγωσε λίγο τον ρυθμό, με τους Tragics να το εκμεταλλεύονται και να μειώνουν ξανά (27-26), με τον Αγγελιδάκη να εφορμά προς το καλάθι και να σκοράρει. Η ενδιαφέρουσα αυτή περίοδος του αγώνα τελείωσε με το 35-37 υπέρ των Tragics, με το τελευταίο δεκάλεπτο να αναμένεται…. καυτό!
Ο Κυριάκου προσπάθησε πολύ και με τη βοήθεια του Τσατσάνη κρατούσε τους Collectors στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, καθώς τα τρίποντα του Μεϊντάνη είχαν μεγαλώσει τη διαφορά. Οι Tragics με τον Βροντάκη να παίρνει… σειρά και να εκτελεί από τα 6.75 δις, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 49-52.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Αγγελιδάκης με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/36 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 6/13 βολές, 48 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/35 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 12/21 βολές, 31 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 13 κλεψίματα και 6 λάθη.