05/10/2020
LazerWolves 19 22 14 12 - 67 -
Aballiers 9 20 10 17 - 56 -

Lazers με το δεξί με σούπερ Κατσαλή

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Lazers για την πρώτη αγωνιστική της D2-league,  επικρατώντας των Aballiers με 67-56.

Οι Lazers προηγήθηκαν με 12-2 με τους Ασημομύτη, Μοσχάκη, Κατσαλή και Βρεττάρο να ξεκινούν πολύ δυνατά, βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση, ενώ για τους Aballiers οι πρώτοι πόντοι ήρθαν από τον Κρητικό. Με γκολ-φαουλ του Γραμματικού και καλάθι του Τζιλιάνου οι Aballiers μείωσαν το σκορ σε 13-7. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με ένα μικρό σερί των Lazers με Βρεττάρο και Ασημομύτη που διαμόρφωσε το 19-9 για την πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο οι Aballiers μπήκαν πιο δυνατά, με τον Γραμματικό να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, με το πρώτο τρίποντο στον αγώνα και τον Παπαδόπουλο με 4 πόντους, καταφέρνοντας να φτάσουν στο 22-20 παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα.
Από εκεί και έπειτα όμως ξεκίνησε ο χορός των τριπόντων για τους Lazers, με μπροστάρη τον Κατσαλή. Οι Lazers είχαν πάρα πολύ καλή κυκλοφορία και βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ. Τρια τρίποντα για τον Κατσαλή και από ένα για Βρεττάρο και Μοσχάκη διαμόρφωσαν το 41-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η προηγούμενη, τρια τρίποντα από τον Κατσαλή και 4 πόντοι από τον Δουνδουλάκη δεν άφησαν τους Aballiers να πλησιάσουν στο σκορ, παρόλο που βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Κρητικό, Τζιλιάνο και Τσαμπαλή, με την περίοδο να κλείνει με 55-39. Για τους

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Aballiers έπαιξαν καλύτερα με Τζιλιάνο και Γραμματικό να σκοράρουν πέντε και έξι πόντους αντίστοιχα και τον Κρητικό να σκοράρει ένα τρίποντο για την ομάδα του. Για τους Lazers σκόραραν οι Βρεττάρος, Δουνδουλάκης και Αντωνακόπουλος.  Το παιχνίδι τελείωσε με τον πίνακα να δείχνει 67-56.

Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 11/20 βολές, 16/48 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη.
Στον αντίποδα οι Aballiers είχαν 17/27 βολές, 15/45 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και είχαν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος του ματς και της ομάδας  του (Lazers) ο Κατσαλής με 22 πόντους, 2/3 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, είχε 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος στα 23:57 που αγωνίστηκε.

Για τους Aballiers ξεχώρισε ο Γραμματικός με 21 πόντους, 12/14 βολές, 3/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ, ενώ είχε και 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο με μόλις 1 λάθος, αγωνιζόμενος σε όλο το ματς.

Lazers (Αντωνακόπουλος) :  Αντωνακόπουλος 2, Παπαθωμάς 4, Βρεττάρος 17 (1), Δουνδουλάκης 6, Κατσαλής 22 (6), Μήτσης, Μοσχάκης 5 (1), Παπαδημητρίου, Χαριζάνης, Ασημομύτης 11

Aballiers (Τσαρτσάρας) :  Γραμματικός 21 (1), Καρράς 1, Κρητικός 8 (1), Παγάνος 5 (1), Παπαδόπουλος 8, Τζιλιάνος 9, Τσαμπαλής 2, Τσαρτσάρας 2

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ευστοχία από τα 6,75 των Lazers με τον Κατσαλή να σκοράρει 6 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο!!!!