29/11/2021
Beer Team 16 14 13 16 - 59 -
Cleveland Havaliers 10 13 7 9 - 40 -

Με Ανδρόνικο οδηγό η Beer Team!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, η Beer Team πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και με τον Σπύρο Ανδρόνικο σε θέση οδηγού, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 59 – 40 απέναντι στους Cleveland Havaliers .

Η Beer Team μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα 8 – 0 με τον Λαγουτάρη να έχει 4. Στη συνέχεια οι Havaliers πυροβολούσαν από την περιφέρεια με τρία τρίποντα από Μαντά και Σημαντήρα(2), αλλά οι γηπεδούχοι με 4 του Κρεκούκη, τρίποντο του Τζατζαράκη και καλάθι του Μεταξά , ξέφυγαν 16 – 11.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να ισορροπήσουν το ματς με τρίποντες βόμβες του Λαμπίρη και 4 πόντους του Μαντά, αλλά η Beer Team με τον Ανδρόνικο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 30 – 24

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κλίβελαντ είχαν δυσκολίες στην επίθεση βρίσκοντας μόνο τρία καλάθια εντός παιδιάς με Λαμπίρη, Παναγάκη και Μαντά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με τον Α. Μαυράκη πρώτο σκόρερ με 5 πόντους και τον Κρεκούκη να ακολουθεί με 4, να πάρουν διψήφια διαφορά(43-31).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Ανδρόνικο να σκοράρει(4) και να πασάρει και τον Κρεκούκη να είναι πρώτος σκόρερ με 6 ,έφτασαν έυκολα στην τελική επικράτηση, ενώ για τους Havaliers, ξεχώρισαν Σημαντήρας με 4 πόντους και Κατσικάρης με τρίποντο, για το τελικό 59-40.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπύρος Ανδρόνικος με 14 πόντους,3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σημαντήρας με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

H Beer Team είχε 20 / 37 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 13 / 25 βολές, κατέβασε 36 ΡιΜπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Οι Havaliers είχαν 9 / 32 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 4 / 14 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Beer Team (Μ.Μαυράκης): Α. Μαυράκης 7 (6ρ.), Ανδρόνικος 14, Βασιλικός, Κρεκούκης 16, Λαγουτάρης 6(6ρ.), Γρατσίας 2, Τζατζαράκης 6, Μεταξάς 7(6ρ.), Μ. Μαυράκης 1.

Cleveland Havaliers (Λαμπίρης): Χαριτάκης, Βασιλείου, Παναγάκης 6 (9ρ.), Λαμπίρης 8 (6ρ.), Σημαντήρας 12(10ρ.), Τσιρίμπας, Κατσικάρης 3, Μαντάς 11.

Τι μας άρεσε: Οι απίθανες πάσσες του Ανδρόνικου.