11/04/2022
Reddicolo 14 14 19 12 - 59 -
Termites 12 14 19 13 - 58 -

Με οδηγό τον Ράδο το Red-Dicolo!

Το βραδάκι του Σαββάτου στο ΓΣΠ, σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Redicollo , αν και με μόλις έξι άτομα στη σύνθεση τους,πανηγύρισαν το δίποντο απέναντι στους Τερμίτες με 59 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους Redicollo να έχουν μικρό προβάδισμα με 14 – 12. Θειακούλης με 5 πόντους και Μαφίδης με 4, οδηγούσαν τους γηπεδούχους, ενώ για τους Πορτοκαλί ξεχώρισαν ο Φιλιππαίος με 4 και ο Κατσάφαρος με τρίποντο.

Πόντο πόντο πήγαινε το δεύτερο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 28 – 26. Θειακούλης με 4 και Αναγνώστου, Φωτεινάκης με τρίποντα οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους Τερμίτες ξεχώρισε ο Χριστόπουλος με 5, ο Κατσάφαρος με τρίποντο και από ένα καλάθι έβαλαν οι Τουμπακάρης, Φιλιππαίος και Παπακώστας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο όμορφο από πλευράς θεάματος και είχε ξανά ισόπαλο επιμέρους σκορ(19-19).Ο Μαφίδης με 7 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους Redicollo που έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 9, με τον Φωτεινάκη να ακολουθεί με 4 και τους Αναγνώστου, Θειακούλη να δίνουν λύσεις από τα 6,75. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Τερμίτες δεν άφηναν το ματς και έβρισκαν λύσεις κυρίως με 5 πόντους του Τουμπακάρη, 4 του Παπακώστα και τρίποντα από Αποστολόπουλο και Κατσάφαρο.

Οι Τερμίτες μπήκαν καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και με καλάθια από Φιλιππαίο, Τουμπακάρη και Χριστόπουλο, πέρασαν μπροστά με 50 – 51. Στην συνέχεια ο Ράδος πήρε το όπλο του με 9 συνεχόμενους πόντους, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους με 58 – 51. Οι Οράνιε δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρίποντο του Καρκατσέλη και δύο καλάθια από Παπακώστα, Χριστόπουλο, έφεραν το ματς στα ίσια(58-58). Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φωτεινάκης με βολή έγραψε το 59 – 58 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Κατσάφαρος αστόχησε δις από τα 6,75, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Ράδος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Χριστόπουλος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Redicollo είχαν 16 / 42 δίποντα, 8 / 26 τρίποντα, 3 / 9 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Termites είχαν 16 / 33 δίποντα, 6 / 28 τρίποντα, 8 / 18 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Redicollo (Νταλαμπίρας):Αναγνώστου 6, Θειακούλης 12 (9ρ.), Μαφίδης 16(8ρ.), Νταλαμπίρας 2, Ράδος 13(13ρ.), Φωτεινάκης 10(6 ασίστ).

Termites (Αποστολόπουλος ): Αποστολόπουλος 3, Καρκατσέλης 8, Κατσάφαρος 9, Μπιμπούδης 2, Παπακώστας 10(7ρ.), Τουμπακάρης 9, Φιλιππαίος 8(13ρ.), Χριστόπουλος 9(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλαθάρα του Νταλαμπίρα!