25/01/2022
Slam Ducks 9 7 13 7 - 36 -
Cleveland Havaliers 11 9 7 5 - 32 -

Με όπλο την άμυνα οι Slam Ducks!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Basketaki Arena, οι Slam Ducks εφαρμόζοντας άψογα άμυνα ζώνης, πήραν σπουδαία νίκη απέναντι στους Cleveland Havaliers με 36 – 32.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, με τους Χαβαλίερς να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 9 – 11. Ο Συψής με δύο τρίποντα ξεχώριζε για τους προπορευόμενους, ενώ για τους γηπεδούχους, 4 πόντους είχε ο Μαυροζούμης και ένα τρίποντο ο Χάλδας.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε το παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα με 5 πόντους του Μαντά και 4 του Λαμπίρη και τους Slam Ducks να μειώνουν με τρίποντο του Προφήτη και καλάθια από Χάλδα και Μαργάνη , για το 16 – 20 σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Slam Ducks πήραν τα ηνία του αγώνα και προβάδισμα 29 – 27. Ο Σαραγάς ήταν εξαιρετικός στην δημιουργία, ο Μαργάνης πρωτος σκόρερ με 7 κι ο Καραλουκάς ακολούθησε με 4 πόντους για τους γηπεδούχους. Για τους Χαβαλίερς 5 πόντους έβαλε ο Λαμπίρης και ένα δίποντο ο Μαντάς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν σε χαμηλό σκορ με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν το ροζ φύλλο με 36 – 32. Ο Μαργάνης πέτυχε 4 πόντους και ο Προφήτης με τρίποντο υπέγραψε τη νίκη για τους Ducks, ενώ τους 5 πόντους για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν Σημαντήρας με τρίποντο και Λαμπίρης με καλάθι από κοντά.

Οι Ducks είχαν 11 / 37 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 2/3 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Havaliers είχαν 8 / 38 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 1 / 5 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Slam Ducks(Ισαακίδης):Σαραγάς, Χάλδας 5, Προφήτης 6(10ρ.), Ισαακίδης, Μαυροζούμης 6, Μαργάνης 15(13ρ.), Καραλουκάς 4(8ρ.).

Cleveland Havaliers (Λαμπίρης): Λαμπίρης 13, Σημαντήρας 6(14ρ.), Τσιρίμπας (7 ρ.), Συψής 6, Μαντάς 7(15ρ.).

Τι μας άρεσε: Η άμυνα που τσάκιζε δόντια των Slam Ducks!