08/03/2022
Indians 16 11 24 12 - 63 -
N.A. 99ers 12 13 12 17 - 54 -

Με όπλο την εμπειρία οι Indians !

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena οι Indians (15-1) υποδέχθηκαν τους N.A. 99ers (12-4) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Development 2 League. Οι Indians με όπλο την εμπειρία τους κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των ιδιαίτερα μαχητικών 99ers, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μια ακόμη ηγετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Βασσάλος που σημείωσε 25 πόντους με double-double (13 ριμπ.). Οι ενενήντα-εννιάρηδες» πάλεψαν σκληρά για τη νίκη, ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία του τρίτου δεκαλέπτου και μοιραία γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα για φέτος. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες με τους Indians να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Η ομάδα του Ρόϊνα βρήκε στήριγμα στον συνήθη ύποπτο Γιάννη Βασσάλο (7π.), με τους Βασιλάκο (2π.), Μπακάλη (3π.), Τσιώτα (2π.) και Κασιμάτη (2π.) να δίνουν πολύτιμες βοήθειες και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Σταύρος Καζάκος (4π.) και Δημήτρης Δημάδης (3π.) αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση των φιλοξενούμενων, που έδειξαν από νωρίς πόσο ήθελαν τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς. Σκορ δεκαλέπτου, 16-12.

Με περισσότερη συγκέντρωση στα μετόπισθεν και τον Κώστα Λουκαϊδη (6π.) να πρωταγωνιστεί από το low post, οι 99ers έδειξαν ικανοί να μπουν εκείνοι σε θέση οδηγού και τα κατάφεραν, χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Κουρεμένου (18-19). Οι Indians, παρότι, είχαν κάποια κενά διαστήματα ανέκτησαν γρήγορα το μομέντουμ της αναμέτρησης με τους Γιάννη Βασσάλο (4π.), Κώστα Βασιλάκο (3π.), Φώτη Κασιμάτη (2π.) και Γιάννη Ζήση (2π.) να στέλνουν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με +2. Σκορ ημιχρόνου, 27-25.