08/03/2022
Indians 16 11 24 12 - 63 -
N.A. 99ers 12 13 12 17 - 54 -

Με όπλο την εμπειρία οι Indians !

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena οι Indians (15-1) υποδέχθηκαν τους N.A. 99ers (12-4) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Development 2 League. Οι Indians με όπλο την εμπειρία τους κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των ιδιαίτερα μαχητικών 99ers, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μια ακόμη ηγετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Βασσάλος που σημείωσε 25 πόντους με double-double (13 ριμπ.). Οι ενενήντα-εννιάρηδες» πάλεψαν σκληρά για τη νίκη, ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία του τρίτου δεκαλέπτου και μοιραία γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα για φέτος. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες με τους Indians να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Η ομάδα του Ρόϊνα βρήκε στήριγμα στον συνήθη ύποπτο Γιάννη Βασσάλο (7π.), με τους Βασιλάκο (2π.), Μπακάλη (3π.), Τσιώτα (2π.) και Κασιμάτη (2π.) να δίνουν πολύτιμες βοήθειες και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Σταύρος Καζάκος (4π.) και Δημήτρης Δημάδης (3π.) αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση των φιλοξενούμενων, που έδειξαν από νωρίς πόσο ήθελαν τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς. Σκορ δεκαλέπτου, 16-12.

Με περισσότερη συγκέντρωση στα μετόπισθεν και τον Κώστα Λουκαϊδη (6π.) να πρωταγωνιστεί από το low post, οι 99ers έδειξαν ικανοί να μπουν εκείνοι σε θέση οδηγού και τα κατάφεραν, χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Κουρεμένου (18-19). Οι Indians, παρότι, είχαν κάποια κενά διαστήματα ανέκτησαν γρήγορα το μομέντουμ της αναμέτρησης με τους Γιάννη Βασσάλο (4π.), Κώστα Βασιλάκο (3π.), Φώτη Κασιμάτη (2π.) και Γιάννη Ζήση (2π.) να στέλνουν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με +2. Σκορ ημιχρόνου, 27-25.

Μετά την ανάπαυλα, το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Οι Indians μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να απλοποιήσουν την υπόθεση νίκη. Με πρωταγωνιστή στα πρώτα λεπτά τον Στέλιο Μπακάλη (8π.) κατάφεραν να προηγηθούν με 38-30. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοί να βγάλουν αντίδραση, βρίσκοντας λύσεις από τους Μιχάλη Καλοτεράκη (4π.) και Γιάννη Καθάριο (3π.). Το μαρκάρισμα, όμως, του Γιάννη Βασσάλου (10π.) παρέμεινε άλυτος γρίφος για τους 99ers. Ο έμπειρος guard των γηπεδούχων πήρε την ομάδα στις πλάτες του, προσφέροντάς της διαφορά σχετικής ασφαλείας στην έναρξη της τελευταία περιόδου.

Στο φινάλε οι 99ers κατέθεσαν ψυχή και σώμα για την ανατροπή. Έβαλαν μεγάλα καλάθια, με τους  Καζάκο (7π.), Λουκαϊδη (2π.), Καθάριο (2π.), Βασιλάκη (2π.) και Γιαννόπουλο (2π.) να ξεχωρίζουν. Η ποιότητα και εμπειρία των Indians, όμως, ήταν καταλύτης. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε ο Παναγιώτης Μαμάκος με 6 πόντους και 4 μπλοκ !

Τελικό σκορ 63-54 και δίκαια οι Indians αποχωρούν από το Basketaki Arena με ένα ακόμη ροζ φύλλο στις αποσκευές τους. Η ομάδα του Ρόϊνα απολαμβάνει τη μοναξιά της πρώτης θέσης, ενώ θα αντιμετωπίσει τους απόφοιτους της ESDDA στις 19/3.

Πέμπτη ήττα για τους 99ers που πλέον στοχεύουν στην επίτευξη ενός σερί νικών μέχρι το φινάλε της κανονικής περιόδου, δεδομένου και του σχετικά βατού προγράμματος που έχουν. Την ερχόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν τους Terroristas.

Στο τέλος του αγώνα, οι Indians είχαν 24/41 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 9/26 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 6 μπλοκ !

Στον αντίποδα, οι N.A. 99ers είχαν 16/58 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 25 πόντους και double-double, έχοντας 11/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους 99ers ξεχώρισε ο Μιχάλης Καλοτεράκης με 7 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Indians (Ρόϊνας) : Βασιλάκος 7 (7 ριμπ.), Κοσκίνας 3 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Ζήσης 3 (4 ριμπ., 2 ασί.), Μπακάλης 11 (6 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Μαμάκος 6 (4 μπλοκ !), Τσιώτας 2 (6 ριμπ.), Κασιμάτης 6 (13 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.), Βασσάλος 25 (13 ριμπ., 2 κλεψ.).

N.A. 99ers (Καζάκος) : Καζάκος 14 (6 ριμπ., 1 μπλοκ), Αργυρίου, Γιαννόπουλος 6 (1 τρίπ.), Κουρεμένος 3 (2 ασί., 1 τρίπ.), Καθάριος 6 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Βασιλάκης 3 (8 ριμπ., 1 τρίπ.), Δεδεψίδης 2, Λουκαϊδης 8 (7 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.), Καλοτεράκης 7 (11 ριμπ.), Δημάδης 5 (3 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των 99ers για τη νίκη, αλλά και η ψυχραιμία των Indians στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι μας άρεσε περισσότερο : Ο χαμός που έγινε στη live μετάδοση της αναμέτρησης με πολλούς φίλους και των δύο ομάδων να παρακολουθούν την ζωντανά την εξέλιξη του ματς.