17/05/2022
Basketfathers 9 14 13 19 - 55 -
San Anargiri Sperms 12 11 25 17 - 65 -

Με τον Φλέσσα οδηγό οι San Anargiri Sperms!

Στο ΓΣΠ στη πρεμιέρα του Summer για την Development 2 League , οι Sun Anargiri Sperms ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους , καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Basket fathers  με σκορ 55-65 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Φλέσσα  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησε  στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν εννιά αναπάντητους πόντους , 9-0 , με τους Sperms να αντιδρούν , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-9 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον τρία , 9-12  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρουσόγλου με 3 πόντους , ενώ ο Καλτσάς  είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς οι Basket fathers αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους πέντε πόντους , 17-12 , οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν σερί 10-0 και προσπέρασαν πέντε , 17-22 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία , 23-23 . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Φλέσσας  με 6 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καλτσάς πέτυχε 3 .