17/05/2022
Basketfathers 9 14 13 19 - 55 -
San Anargiri Sperms 12 11 25 17 - 65 -

Με τον Φλέσσα οδηγό οι San Anargiri Sperms!

Στο ΓΣΠ στη πρεμιέρα του Summer για την Development 2 League , οι Sun Anargiri Sperms ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους , καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Basket fathers  με σκορ 55-65 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Φλέσσα  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησε  στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν εννιά αναπάντητους πόντους , 9-0 , με τους Sperms να αντιδρούν , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-9 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον τρία , 9-12  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρουσόγλου με 3 πόντους , ενώ ο Καλτσάς  είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς οι Basket fathers αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους πέντε πόντους , 17-12 , οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν σερί 10-0 και προσπέρασαν πέντε , 17-22 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία , 23-23 . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Φλέσσας  με 6 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καλτσάς πέτυχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο  οι παίκτες του Ανδρέα Αντωνίου μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπου με τη διαφορά στο τέλος της περιόδου να αγγίζει την τιμή των δώδεκα πόντων , 36-48  . Ο Φλέσσας  πέτυχε 6 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Αμπατζής   .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία  με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τον Ρεγκούζα και τη παρέα του να πανηγυρίζουν τη νίκη στη πρεμιέρα του Summer League για την Development 2 με σκορ 55-65   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Φλέσσας  με 23 πόντους , 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα   , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Τρίμης είχε 14 πόντους , 7 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο  .

Οι San Anargiri Sperms  είχαν 10/39 δίποντα , 9/28 τρίποντα  , 12/31 βολές ,  32 ριμπάουντ , 17 ασίστ ,  12 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 11 λάθη , ενώ οι Basket Fathers  είχαν 20/62 δίποντα , 1/13 τρίποντα , 12/22 βολές , 64 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  3 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 24 λάθη .

Basket Fathers(Αμπατζής): Σκούρτας 6 , Αμπατζής 9 , Σιάνης 4 , Καρακάσης 2 , Καλτσάς 10 , Κωστής 7 , Αρβανιτίδης , Τρίμης 14 , Μανόλης Περάκης  , Νικόλαος Περάκης 3 , Τυράκης , Δερμιτζάκης   .

San Anargiri Sperms (Αντωνίου) : Μπίλιας 13 , Χριστοδούλου , Χουρσόγλου 15 , Σερεβέτας 6 , Φλέσσας 23 , Ρεγγούζας 8  .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών , αλλά και η παρθενική παρουσία των γηπεδούχων στη διοργάνωση !