13/12/2021
LazerWolves 15 15 13 3 - 46 -
Deflections 15 19 14 13 - 61 -

Μεγάλη νίκη, με ωραίο μπάσκετ, για τους Deflections !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου οι Lazers (5-2) υποδέχθηκαν τους Deflections (2-5) στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development League. Το απόλυτο ντέρμπι παρακολουθήσαμε για 30 αγωνιστικά λεπτά, με τους Deflections να φορτσάρουν στο φινάλε και να κατακτούν την τρίτη τους νίκη με 46-61. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Συναρπαστικό πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι με τις δύο ομάδες να βρίσκουν γρήγορα τα πατήματά και να προσφέρουν όμορφα θέαμα. Ο Μάρκος Ασημομύτης ξεκίνησε καυτός με 7 πόντους και 2/3 τρίποντα, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Θοδωρή Ουσακλίδη (4π.). Στην αντίπερα όχθη, «βαρέλι» έβλεπε το αντίπαλο καλάθι ο Θωμάς Νικολαϊδης (9π. με 3/3 τρίπ.), ενώ ο Παντελής Κατσαρός σκόραρε με μεγάλη συνέπεια τόσο από το low post όσο και με σουτ μέσης απόστασης. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-15.

Ποιοτικό μπάσκετ από τις δύο ομάδες και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ έγραψε 15-19, με