13/12/2021
LazerWolves 15 15 13 3 - 46 -
Deflections 15 19 14 13 - 61 -

Μεγάλη νίκη, με ωραίο μπάσκετ, για τους Deflections !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου οι Lazers (5-2) υποδέχθηκαν τους Deflections (2-5) στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development League. Το απόλυτο ντέρμπι παρακολουθήσαμε για 30 αγωνιστικά λεπτά, με τους Deflections να φορτσάρουν στο φινάλε και να κατακτούν την τρίτη τους νίκη με 46-61. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Συναρπαστικό πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι με τις δύο ομάδες να βρίσκουν γρήγορα τα πατήματά και να προσφέρουν όμορφα θέαμα. Ο Μάρκος Ασημομύτης ξεκίνησε καυτός με 7 πόντους και 2/3 τρίποντα, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Θοδωρή Ουσακλίδη (4π.). Στην αντίπερα όχθη, «βαρέλι» έβλεπε το αντίπαλο καλάθι ο Θωμάς Νικολαϊδης (9π. με 3/3 τρίπ.), ενώ ο Παντελής Κατσαρός σκόραρε με μεγάλη συνέπεια τόσο από το low post όσο και με σουτ μέσης απόστασης. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-15.

Ποιοτικό μπάσκετ από τις δύο ομάδες και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ έγραψε 15-19, με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Ο Παντελής Κατσαρός συνέχισε να σκοράρει με τρομερά ποσοστά, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν και οι Γιώργος Παπακωνσταντίνου (6π. με 2 τρίπ.) και Νίκος Πάλλας (3π.). Για τους Lazers, την αιχμή του δόρατος στην επίθεση αποτέλεσε ο Γιώργος Μοσχάκης με 5 πόντους, ενώ και ο Πέτρος Δουνδουλάκης ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το χρονικό σημείο. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γραφεί 30-34.

Τρίτη περίοδος στο Περιστέρι και το ντέρμπι καλά κρατεί. Με τον αρχηγό Γιώργο Αντωνακόπουλο να ξεχωρίζει επιθετικά με 6 πόντους και τους Δουνδουλάκη και Μσοχάκη να ακολουθούν, οι Lazers είχαν απαντήσεις στο οργανωμένο επιθετικά παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Με μπροστάρη τον αεικίνητο Νίκο Πάλλα (5π.) και τους Θ. Νικολαϊδη (3π.), Π. Κατσαρό (2π.) και Δημήτρη Τσαφαντάκη (3π.) να συνεπικουρούν, οι Deflections διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα οδεύοντας προς την τελευταία περίοδο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 43-48.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το αποτέλεσμα θα κριθεί στα σημεία, η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε απότομα. Ο Γιώργος Αντωνακόπουλος απάντησε το καλάθι του Κωνσταντίνου Μαράντου, όμως αυτό ήταν και το τελευταίο εντός πεδιάς καλάθι των γηπεδούχων. Το επιθετικό μπλακ άουτ που ακολούθησε, επέτρεψε στους Deflections να τρέξουν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 3-13 και να απλοποιήσουν σημαντικά την υπόθεση νίκη.

Στο τέλος του αγώνα οι Lazers είχαν 12/39 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη.

Από την άλλη πλευρά, οι Deflections είχαν 17/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θωμάς Νικολαϊδης με 17 πόντους και  double-double, έχοντας 1/2 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μοσχάκης με 9 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Lazers (Αντωνακόπουλος) : Μοσχάκης 9 (7 ριμπ., 4 ασί., 5 κλεψ., 1 τρίπ.), Δημητρακόπουλος 1 (4 ριμπ., 3 ασί.), Ασημομύτης 9 (12 ριμπ., 2 τρίπ.), Αντωνακόπουλος 12 (1 τρίπ.), Δουνδουλάκης 9 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Ουσακλίδης 6 (4 ριμπ.).

Deflections (Νικολαϊδης) : Κατσαρός 14 (3 ριμπ.), Τσαφαντάκης 3 (4 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.), Μαράντος 6 (8 ριμπ., 7 ασί.), Πάλλας 10 (10 ριμπ., 3 ασί.), Νικολαϊδης 17 (10 ριμπ., 3 ασί., 5 τρίπ.), Μαζιώτης 2, Παπακωνσταντίνου 9 (4 ριμπ., 2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Όμορφες φάσεις και συνεργασίες εκατέρωθεν.