23/10/2020
Lyonmen 11 4 14 9 - 38 -
Hood BC 9 16 16 22 - 63 -

Μια Hood από τα πολύ παλιά!

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη για την Hood στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς οι 6 μαχητές του Στέργιου Πατσάκα ήταν εξαιρετικοί και επικράτησαν των αγνώριστων Lyonmen με 38-63 στο κλειστό του Περιστερίου!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-9 υπέρ των Lyonmen, με τον Θεοδώρου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Ο Λαύκας με 4 πόντους και οι Σαρρής – Milicevic με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Το σκορ της δεύτερης περιόδου άνοιξε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Καλαποθαράκος, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα 4 πόντων, 13-9. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους το συγκρότημα του Πατσάκα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και με τους Πρωτόγερο και Σαρρή να πετούν φωτιές με 6 πόντους ο καθένας, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 15-25!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Hood έφτασε μέχρι και στο +14, 15-29 & 23-37, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 29-41, έπειτα από 5 πόντους του Σαρρή, 4 του Πρωτόγερου και 4 του Milicevic. Την ομάδα του Ψυχογιού διατήρησαν ζωντανή σε εκείνο το σημείο οι Θεοδώρου και Αποίκος με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν οι Χριστοδούλου και Φραντζέσκος. Σκορ τρίτης περιόδου 29-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Hood, όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά με δράστες στην επίθεση τους Λαύκα (7π), Milicevic (6π), Μπέσιο (4π) και Σαρρή (3π), έφτασε εύκολα στη νίκη με 38-63. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε και στα τελευταία λεπτά τα Λιοντάρια, με τους Φραντζέσκο, Θεοδώρου και Αποίκο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 11/47 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 22/50 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Τζουβάνας με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Mvp της Hood ο Milicevic με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Lyonmen (Ψυχογιός): Κώτσος, Θεοδώρου 11 (1), Μακρύγιαννης 2, Φραντζέσκος 6 (2), Χριστοδούλου 3 (1), Φεργάδης 2, Δημητρίου 2, Τζουβάνας 4, Καλαποθαράκος 2, Αποίκος 6

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 3, Πρωτόγερος 11, Σαρρής 16 (3), Λαύκας 15, Μπέσιος 6 (1), Milicevic 12

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο και ήρεμο μπάσκετ που έπαιξε η Hood σε όλη την διάρκεια της συνάντησης!