29/03/2022
Phoenix Bums 11 10 19 13 3 56 -
Milwaukee Sucks 21 15 8 9 7 60 -

Milwaukee Sucks στην… παράταση!

Έναν αγώνα με έντονες συγκινήσεις, δυνατές μονομαχίες και μπόλικο μπασκετικό… ξύλο, παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Κολωνού το βράδυ της Κυριακής, με τους Milwaukee Sucks στην παράταση να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 56-60.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για την παρέα του Σωτήρη του Γκολφινόπουλου, με τους Sucks να παίζουν ολοκληρωτικό μπάσκετ, να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση με Οικονόμου και Φωτόπουλο σε πρώτο πλάνο και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 11-22, με τον Παπαντωνίου να προσπαθεί για Bums.

Ο Τόλης ο Διαμαντής έβαλε το δεύτερό του τρίποντο στην αναμέτρηση και αύξησε τη διαφορά στους 14 (13-27) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τους Bums να ψάχνουν τρόπους να διασπασουν την κλειστή άμυνα των Milwaukee, αλλά λίγο η αστοχία και λίγο η κακή ψυχολογία δεν τους το επέτρεψαν, με τον Μαυροειδή να… τιμωρεί συν τοις άλλοις την άμυνα των Phoenix και να εκτελεί τρεις φορές και αυτός από τα 6.75 για το 21-36 πρώτου ημιχρόνου.

Οι Bums μπήκαν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το… τομάρι τους, με τον Καπετανάκη να βάζει πλάτες και να βοηθά τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά τους “πορτοκαλί”, τον Κοβάτσο να ακολουθεί με πάθος και το σκορ να μειώνεται και να κλείνει στο 40-44 με τους Sucks μπροστά.

Χέρι χέρι οι δύο παρέες στο τελευταίο μέρος του αγώνα, με τις μάχες να είναι στα… όρια και κάθε φάση να μοιάζει με “τελευταία”! Πιο ψύχραιμοι, ικανοί και συγκεντρωμένοι στάθηκαν οι Sucks, με το τελικό σκορ να είναι το 56-60, έπειτα από παράταση (53-53 η κανονική διάρκεια), από απίστευτες μάχες, έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Φωτόπουλος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Bums ξεχώρισε ο Γιάννης ο Παπαντωνίου με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/51 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 22/39 βολές, 47 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/34 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 9/19 βολές, 50 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος) : Παλαμιδάς 7, Καδάς 1, Παπαντωνίου 18, Βοντετσιάνος, Διαμαντόπουλος 4, Μπαλτζόγλου 2, Καπετανάκης 13, Κοβάτσος 11 (10 ριμπ.).

Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος) : Καββαθάς 4, Διαμάντης 9, Φωτόπουλος 12 (11 ριμπ.), Σαμιωτάκης 3, Μαριόλης 6, Μαυροειδής 10, Οικονόμου 5, Μιχάκης 9, Γάτσιος 2, Γκολφινόπουλος.

Τί μας άρεσε : Το μπόλικο πάθος εκατέρωθεν, για τη νίκη!