12/04/2022
Most Wanted 2 17 23 18 - 60 -
Λύκοι 15 7 6 16 - 44 -

Νίκη δια χειρός Καραμασιώτη!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2  , οι Most Wanted πραγματοποίησan μια άκρως σημαντική νίκη. οσον αφορά την εξασφάλιση μιας θέσης που οδηγεί στα Playoff   , καθώς οι Λύκοι υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 60-44  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σάκη Καραμασιώτη  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ ,  ,οργάνωσε άρτια , μοίρασε ασίστ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο πρώτο δεκάλεπτο  οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Σάββα και Κούβελα να ηγούνται των προσπαθειών τους πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους , 0-11, ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-4 έκλεισαν τη περίοδο στο συν δεκατρία , 2-15 . Οι Παπακωνσταντίνου και Παπαδόπουλος πέτυχαν από έναν πόντο  , ενώ  στην αντίπερα όχθη ο Κούβελας είχε 6 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν  , καθώς με τους Παπαδόπουλο και Πίκουλη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου μείωσαν στους τέσσερις πόντους ,13-17 , ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο μείον τρία , 19-22  . Ο Πίκουλης πέτυχε 10 πόντους ,  ενώ από τους Λύκους ο Σάββας  είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,  αφού πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ  ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και με τον Σάκη Καραμασίωτη και Γιώργο Παπαδόπουλο να πραγματοποιούν εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του Basketaki Arena έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 42-28  . Ο Καραμασιώτης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 10 πόντους , ενώ οι Καχριμάνης , Σάββας και Κούβελας είχαν από 2 .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με τον Καραμασιώτη να πετάει πετραδάκια σε ωκεανό έξω από τη γραμμή των 6,75 αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαοχτώ πόντους , 57-39  με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν   μια σπουδαία  νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 με 60-44  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Άρης Σάββας  είχε 17 πόντους , 6 ριμπάουντ , 4 ασίστ  και 3 κλεψίματα  .

Οι Most Wanted είχαν 15/42 δίποντα , 2/10 τρίποντα  , 8/13 βολές ,  34 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 10 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 17 λάθη , ενώ οι Λύκοι  είχαν 21/68 δίποντα , 7/26 τρίποντα , 11/12 βολές , 47 ριμπάουντ , 14 ασίστ ,  16 κλεψίματα  και 16 λάθη .

Most Wanted(Στάντζος): Ελευθεράκης 2 , Παπακωνσταντίνου 3 , Καραμαιώτης 17 , Παπαδόπουλος 20 , Μπιλιθικιώτης , Μήτσης , Πίκουλης 10 , Νικολάου 8   .

Λύκοι (Σάββας) : Σάββας 17 , Αρβανίτης , Κούβελας 12 , Δρόσος 2 , Καχριμάνης 2 , Κατσίκης 9 , Γιαννικόπουλος 2 , Κολυτός   .

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο των Most Wanted!