08/11/2021
ESDDA Graduates 11 6 11 13 - 41 -
Kinglooney Tunes 9 11 12 22 - 54 -

Νίκη δια χειρός Πουλοκέφαλου οι Kinglooney Tunes !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Kinglooney Tunes πέτυχαν τη δεύτερη νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των ESDDA Graduates  με 41-54.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον ηγέτη τους , Τάσο Πουλοκέφαλο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν το τον έλεγχο , αφού προηγήθηκαν , 6-5 και 8–5, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 8-9 και τους ESDDA να ανακτούν το προβάδισμα και να κλείνουν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με δύο πόντους διαφορά , 11-9 .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσίτσιρας και η παρέα του πέρασαν μπροστά με τέσσερις πόντους διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση ,17-13 , με τους Tunes να αντιδρούν και με ένα σερί 0-7 να παίρνουν τα ηνία με  17-20 , όπου ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της , καθώς προηγήθηκαν ακόμη και με πέντε πόντους διαφορά , 22-27 , με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με 28-32 .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτατη τιμή της ,αυτής των δεκαεφτά πόντων με 33-50 , ενώ ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας του βρήκε να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με 41-54 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Πουλοκέφαλος  με 16 πόντους , 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο φοβερός και τρομερός Σταμάτης Ζαχαριάδης  είχε 24 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 κλέψιμo και 1 κόψιμο .

Οι KingLooney Tunes είχαν 19/48 δίποντα , 4/23 τρίποντα , 4/11 βολές , 40 ριμπάουντ , 5 ασίστ ,  9 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 12 λάθη , ενώ οι ESDDA Graduates είχαν 14/41 δίποντα , 3/13 τρίποντα , 4/10 βολές , 36 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 7 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 11 λάθη .

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Τσίτσιρας  , Νανόπουλος , Βαφάκος 2 , Σακκελάρης Πατούλιας 5 , Παπαντωνίου 10 , Αλιγιάννης  ,

KingLooney Tunes (Βαχαβιώλος) : Ανδρέου 1 , Παυλής 3 , Βαχαβιώλος 6 , Αλεξόπουλος 4 , Μάγκος 11 , Πουλοκέφαλος 16 , Κασάπας 13 , Σουσάνης .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !