28/09/2020
Gran Camaria 15 16 13 10 - 54 -
Intercity BC 12 3 16 6 - 42 -

Νίκη γοήτρου για τα Gran Camaria

Στο κλειστό του Seven sports club , στην ανθούσα , πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των Gran Camaria – Intercity για το basketaki cup , με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 54-42

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης , βρήκε τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ , με τους μπλε να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 15-12 . Πρώτοι σκόρερ για τους Gran Camaria ήταν ο Σάχνικας και Μιχαλιτσίανος με 7π και 4π αντίστοιχα ενώ από τους τυπικά φιλοξενούμενους ο Γιώργος Νικολάου πέτυχε 7π .

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το πλέον καθοριστικό της αναμέτρησης . Το Intercity με 3 πόντους του Νικολάου έφερε το παιχνίδι στα ίσα , 7:34 πριν το τέλος της  περιόδου . Τα Gran Camaria σε εκείνο το σημείο πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με ένα σερί 16-0 , πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 31-16 . Ο Κουντούρης  σκόραρε 8 πόντους ενώ ο Σάχνικας πρόσθεσε άλλους 2  , φτάνοντας συνολικά τους 9 πόντους  στο παιχνίδι .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο  ισορροπημένο της αναμέτρησης αφού βρήκε τους Intercity νικητές με επιμέρους σκορ 13-14 , με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους Gran Camaria μπροστά στο σκορ με 44-31 . Ο Μαργέτης και ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Νικολάου ήταν οι πρώτου σκόρερ ,  της κάθε ομάδας , με 4π και 7π αντίστοιχα .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο , οι μπλε κράτησαν τη διάφορα στα ίδια επίπεδα και εκμεταλλευόμενοι το 16-0 ,  που πέτυχαν στη δεύτερη περίοδο , έφτασαν στη νίκη γοήτρου με 54-42 .

M.V.P της αναμέτρησης ήταν ο Σάχνικας με 8 πόντους , 9 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα ενώ είχε και ένα κόψιμο .Ο Γιώργος Νικολάου ηγήθηκε των προσπαθειών των Intercity με 17 πόντους , 7 ριμπάουντ  , 2 κλεψίματα και μια ασίστ .

Τα Gran Camaria είχαν συνολικά 24/64 δίποντα , 2/14 τρίποντα , 4/10 βολές , 15 ασίστ , 15 κλεψίματα , 25 λάθη και 3 κοψίματα. Το Intercity από τη πλευρά του είχε 15/27 δίποντα , 0/8 τρίποντα , 12/22 βολές , 5 ασίστ , 17 κλεψίματα , 18, λάθη , 3 κοψίματα.

Gran camaria : ( Βακαλόπουλος) , Κουλούρης Γιώργος 5 , Μαργέτης Ιωάννης 12 , Σαχνίκας Παναγιώτης 8 , Μιχαλίτσιανος Παναγιώτης 4 , Γεντής Σωτήρης 2 , Χρυσίνας Ιωάννης 6 , Βακαλόπουλος Γιώργος , Τσακανίκας Άρης 2 , Κουντούρης Κώστας 11 , Σταθάκος Δημήτρης  4 .

Intercity : (Μπαλαφούτης) , Φιλίνης Ιωάννης 7 , Σταυρόπουλος Δημήτρης 4 , Χατζηλίας Γεώργιος 2 , Μπαλαφούτης Γιώργος 8 , Συμεών Γιώργος 4 , Νικολάου Γιώργος 17 .

Τι μας άρεσε : Το εντυπωσιακό σερί με 16-0 των τυπικά γηπεδούχων , γεγονός που τους χάρισε τη νίκη με 54-42 .