16/11/2021
Sikamino Bulls 15 13 16 10 - 54 -
Campeon Εθνικός Star 18 15 10 5 - 48 -

Νίκη χαρακτήρα οι Sikamino Bulls!

Παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, καταπληκτικό μπάσκετ, οι Sikamino Bulls, πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 54-48 κόντρα στον ανεβασμένο Εθνικό Star!
Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στην επίθεση, με σκοπό να παίξουν το μπάσκετ τους. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 18-15 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Εθνικού Star που είδε τον Βαλμά να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Sikamino Bulls, 6 πόντους σημείωσε ο Μιχάλης Λαζαρίδης.
Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Εθνικός Star διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά δεν μπορούσε να πάρει μία ασφαλή διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε στο +5 για τον Εθνικό, 33-28 με τον Σιαπάνη να βάζει 4 πόντους. Για τους «ταύρους» που πάλευαν πολύ 6 έβαλε ο Παντελής Στεφανούρης.
Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι Sikamino, ήταν πάντα μία… ανάσα πίσω από τον Εθνικό και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 44-43 με τον Παντελή Στεφανούρη να σημειώνει 5 πόντους. Για τον Εθνικό Star που έχασε την συγκέντρωση του 8 έβαλε ο Χριστόφορος Βαλμάς που ήταν όαση στην επίθεση.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι. Ωστόσο, το μάτι της ομάδας του Πολίτη γυάλιζε, δείχνοντας πως θέλει περισσότερο την νίκη. Οι Bulls, με τον Βασίλη Δημητρίου να σκοράρει 6 πόντους, έφτασαν στην νίκη με 54-48. Για την ομάδα του Σιαπάνη, 3 πόντους σημείωσε ο Ηλιακίδης.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παντελής Στεφανούρης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.
Συνολικά οι νικητές είχαν 24/71 εντός πεδιάς, 3/25 τρίποντα και 3/7 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, ο Εθνικός Star είχε 22/66 εντός πεδιάς, 1/12 τρίποντα και 3/12 βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες.
Sikamino Bulls (Πολίτης): Πίτλιγκερ, Τσιγκουνάκης 4, Σιδέρης, Πάχης 8, Γεωργίου 4, Χατζησμαλής, Δημητρίου 11, Στεφανούρης 18, Λαζαρίδης 8, Νικολακάκης 1.
Εθνικός Star (Σιαπάνης): Φλάσκος 1, Αργύρης 2, Τόλιας 2, Σέργης 7, Βαλμάς 18, Ζουρίδης 6, Ηλιακίδης 4, Σιαπάνης 8.
Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι Sikamino Bulls για να φτάσουν στην νίκη!