44
Los Abeles Fakers 20 8 14 23 - 65 -
Aces 10 10 16 8 - 44 -

Ο Αντωνάκης ήταν Αντωνάρας!

Πρεμιέρα στον 6ο όμιλο για την Development 2, με αναμέτρηση ανάμεσα στους Los Abeles Fakers και Aces με τους πρώτους να παίρνουν την νίκη με 65-44. Παρά την αρχική διαφορά που πήραν στο ματς, οι Aces επέστρεψαν αλλά οι Los Abeles Fakers δεν τους άφησαν καμία ελπίδα και με καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισαν άνετα.
Πολύ δυνατό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες στα πρώτα έξι λεπτά ήταν πολύ εύστοχες με το σκορ να γίνεται 12-8. Οι Los Abeles Fakers όμως συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ενώ ανέβασαν την ένταση και στην άμυνα και έτσι το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 20-10. Ο Μαυρακάκης είχε πέντε πόντους και οι Βογιατζής Π. και Δαμίας από τέσσερις για τους Fakers, ενώ ο Κοντακιώτης Γ. είχε τέσσερις και οι Ναρεκιάν και Μπατζάκας από τρεις για τους Aces.
Εμφανώς καλύτεροι παρουσιάστηκαν οι Aces στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Με γρήγορο 0-5 μείωσαν στο 20115 (11′). Όμως οι Los Abeles Fakers ανέβασαν τους τόνους και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα με το σκορ του ημιχρόνου να γίνεται 28-20 υπέρ τους. Ο Αντωνάκης πέτυχε πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, ο Κοντακιώτης Γ. έβαλε άλλους τέσσερις για τους Aces.
Αγνώριστες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Los Abeles Fakers ήταν άστοχοι και κακοί στην άμυνα, οι Aces βρήκαν χώρους, έτρεξαν, σκόραραν και έβγαλαν άμυνες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να ροκανιστεί και το σκορ να γίνεται 31-30 (25′). Όμως ξαφνικά οι Los Abeles Fakers άλλαξαν πρόσωπο και μέσα σε τρία λεπτά ανέβασαν πάλι την διαφορά στο +10, 42-32 (29′). Το δεκάλεπτο έληξε 42-36 με τον Αντωνάκη να προσθέτει οχτώ πόντους για τους Los Abeles Fakers, ενώ ο Στεργιόπουλος έβαλε εφτά για τους Aces.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Los Abeles Fakers δεν βρήκαν καμία αντίσταση από του Aces και έκαναν το αγαπημένο τους παιχνίδι. Έτρεξαν σε κάθε ευκαιρία, σκόραραν σε αιφνιδιασμούς και έπαιξαν δυνατή άμυνα. Ανέβασαν την διαφορά στο +20 και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 65-44 υπέρ τους με τον Αντωνάκη να πετυχαίνει 12 πόντους και τους Μανωλόπουλο και Μαυρακάκη από τέσσερις. Ο Μαραβέλιας έβαλε πέντε πόντους για τους Aces και ο Μπατζάκας τρεις.
Καλύτερος της αναμέτρησης ο Αντωνάκης με 25 πόντους (5/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Ο Μπατζάκας καλύτερος από τους Aces με 13 πόντους (3/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.
Συνολικά οι Los Abeles Fakers είχαν 19/48 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 6/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Aces είχαν 13/46 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 6/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.
Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 25 (5), Βογιατζής Θ. 6 (12ρ), Τζαφέρης, Κωνσταντουδάκης, Δαμίας 6 (1), Μαυρακάκης 9 (1), Μανωλόπουλος 10 (1τρ 7ρ), Βογιατζής Π. 7 (10ρ), Ηρειώτης 2.
Aces (Ναρεκιάν Τ.): Κοντακιώτης Γ. 10, Ναρεκιάν Α. 6 (2), Κοντακιώτης Ν., Ευμορφόπουλος 3 (1), Μπατζάκας 13 (2τρ 7ρ), Μαραβέλιας 5, Στεργιόπουλος 8 (10ρ), Κοζανίδης 2.
Τι μας άρεσε: Η τρίποντη εκτέλεση του Αντωνάκη!