05/04/2022
Φιορετσίνα 17 9 21 13 13 73 -
Athens Touvlakers 10 9 21 20 12 72 -

Ο clutch Γιώργος Χιονάς και η εμφάνιση καριέρας του Δημήτρη Αθανασόπουλου !

Με μυθικό buzzer beater τρίποντο στην παράταση ο Γιώργος Χιονάς υπέγραψε την νίκη της Φιορετσίνα επί των Athens Touvlakers με 73-72 σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ. Νίκη – ρεβάνς για τους Βιόλα που, έχοντας ηττηθεί στον πρώτο γύρο με το καλάθι του Παναγιώτη Κελαδίτη στην εκπνοή, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα λίγους μήνες μετά. Εμφάνιση καριέρας από τον Δημήτρη Αθανασόπουλο με 29 πόντους και 9 εύστοχα τρίποντα ! Οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε ισοβαθμία χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με την Φιορετσίνα να ανεβαίνει στο 8-10 και τους Touvlakers να υποχωρούν στο 7-11. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτερη στο ξεκίνημα παρουσιάστηκε η Φιορετσίνα που είχε εξαρχής υψηλά ποσοστά ευστοχίας στο περιφερειακό σουτ. Δημήτρης Αθανασόπουλος (8π. με 2 τρίπ.), Γιώργος Χιονάς (4π.), Κώστας Ξυλογιαννόπουλος (3π.) και Γιώργος Μακρίδης (2π.) προσέφεραν επιθετικές λύσεις στους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη, οι Touvlakers έμειναν σε απόσταση ασφαλείας, χάρη στους Νίκο Μαρίνο (6π. με 2 τρίπ.), Αντώνη Λειβαδά (2π.) και Γιώργο Καρμοίρη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-10.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν απόλυτα ισορροπημένη με την παραγωγικότητα να μειώνεται εκατέρωθεν. Το επιμέρους σκορ έγραψε 9-9 με τους Πολυχρόνη Μερτίκα (4π.) και Βασίλη Λεμπούση (4π.) να ξεχωρίζουν για Φιορετσίνα και Athens Touvlakers αντίστοιχα. Σκορ ημιχρόνου, 26-19.

Μετά την ανάπαυλα το ματς πήρε φωτιά, με τις δύο ομάδες να παίζουν εκπληκτικό μπά