05/04/2022
Φιορετσίνα 17 9 21 13 13 73 -
Athens Touvlakers 10 9 21 20 12 72 -

Ο clutch Γιώργος Χιονάς και η εμφάνιση καριέρας του Δημήτρη Αθανασόπουλου !

Με μυθικό buzzer beater τρίποντο στην παράταση ο Γιώργος Χιονάς υπέγραψε την νίκη της Φιορετσίνα επί των Athens Touvlakers με 73-72 σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ. Νίκη – ρεβάνς για τους Βιόλα που, έχοντας ηττηθεί στον πρώτο γύρο με το καλάθι του Παναγιώτη Κελαδίτη στην εκπνοή, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα λίγους μήνες μετά. Εμφάνιση καριέρας από τον Δημήτρη Αθανασόπουλο με 29 πόντους και 9 εύστοχα τρίποντα ! Οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε ισοβαθμία χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με την Φιορετσίνα να ανεβαίνει στο 8-10 και τους Touvlakers να υποχωρούν στο 7-11. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτερη στο ξεκίνημα παρουσιάστηκε η Φιορετσίνα που είχε εξαρχής υψηλά ποσοστά ευστοχίας στο περιφερειακό σουτ. Δημήτρης Αθανασόπουλος (8π. με 2 τρίπ.), Γιώργος Χιονάς (4π.), Κώστας Ξυλογιαννόπουλος (3π.) και Γιώργος Μακρίδης (2π.) προσέφεραν επιθετικές λύσεις στους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη, οι Touvlakers έμειναν σε απόσταση ασφαλείας, χάρη στους Νίκο Μαρίνο (6π. με 2 τρίπ.), Αντώνη Λειβαδά (2π.) και Γιώργο Καρμοίρη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-10.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν απόλυτα ισορροπημένη με την παραγωγικότητα να μειώνεται εκατέρωθεν. Το επιμέρους σκορ έγραψε 9-9 με τους Πολυχρόνη Μερτίκα (4π.) και Βασίλη Λεμπούση (4π.) να ξεχωρίζουν για Φιορετσίνα και Athens Touvlakers αντίστοιχα. Σκορ ημιχρόνου, 26-19.

Μετά την ανάπαυλα το ματς πήρε φωτιά, με τις δύο ομάδες να παίζουν εκπληκτικό μπάσκετ. Ο Πολυχρόνης Μερτίκας προσέθεσε ακόμη 5 πόντους στη συλλογή του, ενώ την ίδια ώρα ο Δημήτρης Αθανασόπουλος (9π. με 3 τρίπ.) θύμιζε Klay Thompson σε εκείνο το μαγικό τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στους Sacramento Kings.  Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία με 5 διαφορετικούς σκόρερ και τους Γιώργο Καρμοίρη (9π. με 1 τρίπ.), Βασίλη Λεμπούση (4π.) και Αντώνης Λειβαδάς (4π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-40.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Basketaki Arena. Τα δύο νέα τρίποντα του Δημήτρη Αθανασόπουλου (6π.) και οι 5 πόντοι του Γιώργου Μακρίδη δεν αποδείχθηκαν αρκετά για τους Βιόλα. Οι Athens Touvlakers παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ και στοχεύοντας με υπομονή στο χαμηλό ποστ έκαναν μια αντεπίθεση διαρκείας που οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Καθοριστικός για την εξέλιξη αυτή ο Μιχάλης Κασκέρας που σκοράροντας 12 πόντους πήρε την ομάδα στις πλάτες τους.

Παράταση στην αγωνία με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Δημήτρης Αθανασόπουλος ευστοχώντας στο 9ο τρίποντο του έμοιαζε ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε όμως, κι ενώ όλα έδειχναν δεύτερη παράταση, ο Γιώργος Χιονάς με κρύο αίμα και απέναντι σε άμυνα δύο παικτών βάζει το τρίποντο της ζωής του και… φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην 8η φετινή νίκη της Φιορετσίνα.

Στο τέλος του αγώνα, η Φιορετσίνα είχε 16/40 δίποντα, 12/37 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Athens Touvlakers είχαν 24/54 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 12/27 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε βάση efficiency ο Δημήτρης Αθανασόπουλος με 29 πόντους και 1/4 δίποντα και 9/21 τρίποντα σε ένα ματς που σίγουρα θα το θυμάται για χρόνια. Ο πολυτιμότερος των νικητών κατέβασε επίσης 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Athens Touvlakers ξεχώρισε ο Μιχάλης Κασκέρας με 20 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/9 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Φιορετσίνα (Μακρίδης) : Ξυλογιαννόπουλος 3 (10 ριμπ., 1 τρίπ.), Μακρίδης 9 (13 ριμπ., 3 κλεψ.), Τσουκαλάς, Μερτίκας 9 (7 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Χιονάς 23 (10 ριμπ., 4 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Αθανασόπουλος 29 (4 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 9 τρίπ. !).

Athens Touvlakers (Μαρίνος) : Λειβαδάς 6 (3 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ), Κουμουνδουρέας 6 (5 ριμπ.), Παϊσόπουλος 4 (3 ασί.), Μαρίνος 9 (3 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Κασκέρας 20 (7 ριμπ., 4 ασί.), Αγκουριδάκης 2 (9 ριμπ., 2 ασί.), Καρμοίρης 14 (17 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Λεμπούσης 11 (8 ριμπ., 3 ασί.).

Τι μας άρεσε : Το τρομερό φινάλε της παράτασης, αλλά και η τρομακτική ευστοχία του Δημήτρη Αθανασόπουλου.