30/01/2022
The Roots 12 15 7 8 - 42 -
Λεγάμενοι BC 13 13 9 24 - 61 -

Οι Λεγάμενοι το ροζ φύλλο, οι Roots τις εντυπώσεις !

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Roots υποδέχθηκαν τους Λεγάμενους στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Development 2 League. Για σχεδόν 33 αγωνιστικά λεπτά η ομάδα του Βασίλη Σοκολάκη ήταν… χάρμα ιδέσθαι και βρέθηκε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη. Η ποιότητα και η εμπειρία, όμως, των ιστορικών Λεγάμενων έκανε την εμφάνισή της, αν και καθυστερημένα. Τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο από τον mvp της αναμέτρησης Δημήτρης Βρεττάκο που σταμάτησε στους 29 πόντους (11/12 βολές). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Μενίδι. Οι Λεγάμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα, με τους Ηλία Χαϊκάλη (5π.) και Δημήτρη Βρεττάκο (5π.) να ξεχωρίζουν βάζοντας μπροστά την ομάδα τους με 2-11.  Οι Roots δεν άργησαν, όμως, να βρουν τα πατήματά τους  και με τα μακρινά σουτ των Ηλία Αργυράκη (5π. με 1 τρίπ.) και Γιώργου Λουλουργά (3π.) ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-13.

Το κρεσέντο των Roots πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. συνεχίστηκε για ακόμη ένα δεκάλεπτο. Ηλίας Αργυράκης (3π.), Βασίλης Σοκολάκης (3π.) και Παναγιώτης Ανδραβίζος (3π.) έβλεπαν «βαρέλι» το αντίπαλο καλάθι, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν και οι Γιώργος Παντελάτος (2