30/01/2022
The Roots 12 15 7 8 - 42 -
Λεγάμενοι BC 13 13 9 24 - 61 -

Οι Λεγάμενοι το ροζ φύλλο, οι Roots τις εντυπώσεις !

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Roots υποδέχθηκαν τους Λεγάμενους στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Development 2 League. Για σχεδόν 33 αγωνιστικά λεπτά η ομάδα του Βασίλη Σοκολάκη ήταν… χάρμα ιδέσθαι και βρέθηκε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη. Η ποιότητα και η εμπειρία, όμως, των ιστορικών Λεγάμενων έκανε την εμφάνισή της, αν και καθυστερημένα. Τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο από τον mvp της αναμέτρησης Δημήτρης Βρεττάκο που σταμάτησε στους 29 πόντους (11/12 βολές). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Μενίδι. Οι Λεγάμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα, με τους Ηλία Χαϊκάλη (5π.) και Δημήτρη Βρεττάκο (5π.) να ξεχωρίζουν βάζοντας μπροστά την ομάδα τους με 2-11.  Οι Roots δεν άργησαν, όμως, να βρουν τα πατήματά τους  και με τα μακρινά σουτ των Ηλία Αργυράκη (5π. με 1 τρίπ.) και Γιώργου Λουλουργά (3π.) ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-13.

Το κρεσέντο των Roots πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. συνεχίστηκε για ακόμη ένα δεκάλεπτο. Ηλίας Αργυράκης (3π.), Βασίλης Σοκολάκης (3π.) και Παναγιώτης Ανδραβίζος (3π.) έβλεπαν «βαρέλι» το αντίπαλο καλάθι, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν και οι Γιώργος Παντελάτος (2π.), Βαγγέλης Γούλας (2π.). Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο των Γιάννη Δασκαλόπουλου (5π.) και Νίκου Ντούρμα (4π.) ήταν καταλυτικό για τους Λεγάμενους. Σκορ ημιχρόνου, 27-26.

Μετά την ανάπαυλα, οι Λεγάμενοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να χτίσουν διαφορά ώστε να απλοποιήσουν την κατάσταση. Με τον μετέπειτα mvp Δημήτρη Βρεττάκο (5π.) να κάνει τη διαφορά και τους Χαϊκάλη, Ντούρμα και Αγαλόπουλο να μετρούν από 2 πόντους έκαστος, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +7 (29-36). Οι Roots δεν το έβαλαν κάτω και με τους Γιώργο Παντελάτο (4π.) και Λουλουργά (3π.) να είναι ηγετικοί μείωσαν γρήγορα την απόσταση στους 3 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-37.

Τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Λεγάμενοι και ειδικότερα ο Δημήτρης Βρεττάκος που μέτρησε 17 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Roots, παρά τα μεγάλα σουτ του Γιώργου Λουλουργά (6π. με 2 τρίπ.) δεν μπόρεσαν να βγάλουν έγκαιρη αντίδραση και μοιραία γνώρισαν την ήττα. Κέρδισαν, όμως, τις εντυπώσεις αφού ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα απέναντι σε μια ιστορική ομάδα της διοργάνωσης.

Στο τέλος του αγώνα, οι Roots είχαν 9/27 δίποντα, 8/30 τρίποντα, ενώ δε σούταραν καμία βολή ! Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Λεγάμενοι BC είχαν 18/45 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 16/25 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βρεττάκος με 29 πόντους, φλερτάροντας και με το double-double. Πιο συγκεκριμένα, είχε 6/10 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 11/12 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Roots ξεχώρισε ο Γιώργος Λουλουργάς με 14 πόντους και double-double, έχοντας 1/4 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

The Roots (Σοκολάκης) : Γούλας 2 (4 ριμπ., 5 ασί.), Ανδραβίζος Π., 7 (2 ασί.), Λουλουργάς 14 (10 ριμπ., 4 τρίπ., 3 κλεψ.), Παντελάτος 8, Αργυράκης 8 (5 ριμπ., 3 ασί., 2 μπλοκ, 2 τρίπ.), Σοκολάκης 3 (4 ριμπ., 1 τρίπ.).

Λεγαμένοι BC (Βρεττάκος) : Νάσης 2, Αγαλόπουλος 5 (9 ριμπ., 2 ασί.), Βρεττάκος 29 (8 ριμπ., 2 τρίπ., 1 μπλοκ), Χαικάλης 9 (11 ριμπ., 3 κλεψ.), Ντούρμας 6 (8 ριμπ., 1 μπλοκ), Δασκαλόπουλος 10 (11 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή εμφάνιση των Roots στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και η ασύλληπτη επίδοση του Δημήτρη Βρεττάκου από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (11/12).

Τι δεν μας άρεσε : Δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο.