41
Anonymous BC 12 11 10 24 - 57 -
Aces 3 15 9 14 - 41 -

Παραμένουν αήττητοι οι Anonymous!

Την δέκατη τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στον τέταρτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Anonymous, που κέρδισαν στο κλειστό του Κολωνού τους Aces με 57-41.

Τρομακτικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τους Anonymous, οι οποίοι παίζοντας φανταστική άμυνα, κατάφεραν από νωρίς να πάρουν τα ηνία του ματς. Με τον Ουζουνίδη να βάζει 6 πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-3 με το τέλος του δεκαλέπτου. Για τους Aces, 3 πόντους με ένα τρίποντο έβαλε ο Μιχάλης Στεργιόπουλος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους τυπικά γηπεδούχους Anonymous να διατηρούν το προβάδισμα που είχαν, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 23-18 για τους Anonymous, που συνέχιζαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα. Για τους Aces, εξαιρετικός ήταν ο Κοντακιώτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Aces συνέχισαν να είναι αρκετά απειλητικοί και μείωσαν στον πόντο, 24-23. Ωστόσο οι Anonymous με συνεχόμενα καλάθια των Ουζουνίδη και Ελευθεριάδη ανέβασαν ξανά την διαφορά τους σε διψήφιο, 33-23 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Στο 30′ το σκορ ήταν 33-27.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Anonymous είχαν τον Ουζουνίδη σε κέφια, δεν απειλήθηκαν και κατάφεραν να πάρουν την 14η νίκη τους, αφού επικράτησαν τελικά με 57-41 των μαχητικών Aces, που απέδειξαν γιατί θεωρούνται μία από τις καλύτερες και πιο σκληρές ομάδες της κατηγορίας.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Ουζουνίδης με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοζανίδης με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/47 εντός πεδιάς, 5/14 τρίποντα και 10/22 βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι Aces είχαν 14/59 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 10/18 βολές. Πήραν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες.

Anonymous (Αλεφαντινός): Κώτσιας 8, Ελευθεριάδης 10, Αλεφαντινός, Καστρίνος 3, Τριανταφύλλου, Στρίκος 4, Κούρτεσης, Ουζουνίδης 25, Δρακόπουλος 6, Χριστόπουλος 1.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 5, Κοντακιώτης Γ 8, Κοντακιώτης Ν 7, Μπατζάκας 6, Στεργιόπουλος 4, Τσουτσουράκης 5, Ευμορφόπουλος, Κοζανίδης 6.

Τι μας άρεσε: Η σκληράδα των Anonymous!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Χριστόπουλου!