01/11/2021
Πήγασος 9 11 6 7 - 33 -
Brothers United 20 4 18 9 - 51 -

Παρέμειναν αήττητοι οι Brothers United!

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Development League πανηγύρισαν οι Brothers United που κέρδισαν τον Πήγασο στον Κολωνό με 51-33
Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Καράμπελα μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να εκμεταλλευτεί τις πολλές απουσίες των αντιπάλων τους. Αυτό το κατάφερε, παίρνοντας από νωρίς διψήφια διαφορά, κλείνοντας την περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-9 με τους Αβούρης, Τζαβέλλα και Καλαματιανό να σημειώνουν από 6 και από 5 πόντους αντίστοιχα. Για τον Πήγασο, 7 έβαλε ο Μανώλης Λεγάκης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πήγασος άρχισε να βρίσκει ρυθμό από την άμυνα του και με τον Μανώλη Λεγάκη να σημειώνει 6 πόντους έτρεξε ένα επιμέρους 11-4 μειώνοντας στους 4, 24-20 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Brothers United που κόλλησαν επιθετικά από 2 πόντους έβαλαν Καλαματιανός και Διαμάντης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε την εικόνα που αντικρύσαμε και στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τους Brothers United να είναι ισοπεδωτικοί. Με τρομερή άμυνα (δέχθηκαν μόλις 6 πόντους) αλλά και με καλή επίθεση έτρεξαν ένα νέο δικό τους 18-6 επιμέρους σερί και προηγήθηκαν με 16, 42-26. Σε αυτό το διάστημα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν σε τρομερή κατάσταση τους Διαμάντη και Τζαβέλλα που έκαναν όργια στην επίθεση. Στον αντίποδα, για τον Πήγασο 4 πόντους σημείωσε ο Απόστολος Μαργιτούδης.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brothers United εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση που είχε ο Πήγασος (που είχε μία πεντάδα) διαχειρίζοντας άψογα το προβάδισμα που είχαν παίρνοντας τελικά την νίκη με 51-33 παραμένοντας αήττητοι στην Development League για φέτος.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Ρούλιας με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ξυριδάκης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα.
Συνολικά οι ηττημένοι είχαν 13/65 εντός πεδιάς, 3/20 τρίποντα και 4/9 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 22/72 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 3/7 βολές. Πήραν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 2 τάπες.
Πήγασος (Ρόκας): Μαργιτούδης 3, Νικάς 2, Σταυρόπουλος 6, Λεγάκης 15, Ξυριδάκης 7.
Brothers United (Καράμπελας): Ελέζογλου 3, Πίτος 2, Τζαβέλλας 11, Αβούρης 6, Ρούλιας 6, Μπίσκας, Διαμαντής 10, Καλαματιανός 13, Καράμπελας, Κουφαλιώτης.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!