20/06/2022
Old Stars 12 6 17 12 - 44 -
Basketfathers 7 10 19 9 - 45 -

Πάρτυ στα ριμπάουντ και νίκη οι Basketfathers!

Το βράδυ του Σαββάτου 18 Ιουνίου στο Μενίδι, οι Basketfafhers με τεράστια υπεροπλία στα ριμπάουντ(41-63), κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη τους νίκη στην διοργάνωση απέναντι στους Old Stars με 44 – 45 και αύξησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Old Stars πήραν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Βερώνη με 6 και Γεωργούση με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση κρατούσαν προβάδισμα 12 – 7. Για τους Basketfathers ο Ε. Περάκης ήταν ογκόλιθος στην ρακέτα με 5 πόντους, με τον Δερμιτζάκη να σκοράρει ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ,οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη εικόνα με τον Τρίμη να είναι το πρώτο βιολί με 5 πόντους, αλλά οι Old Stars παρότι αρκετά άστοχοι, με καλάθια από Γιώτη, Τσουμπάρα και Βερώνη, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 18 – 17.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πλούσιο σε σκορ και θέαμα, με τον Νίκο Καλτσά να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του με 12 πόντους για τους Basketfathers, που είχαν προβάδισμα με 32 – 36. Για την ομάδα του Δουκάκη, ξεχώρισε ο Βερώνης με δύο τρίποντα, με τον Φώτη να βάζει άλλο ένα και τους Λεντζή και Τσουμπάρα από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις να φέρουν τούμπα το ματς, με τον Γεωργούση να ξεχωρίζει με 5 πόντους, αλλά οι Basketfathers με την υπεροπλία που είχαν στο εναέριο χώρο και τους Κωστή, Ν.Περάκη, Τρίμη και Ε.Περάκη να βάζουν από ένα καλάθι, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 44 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τρίμης με 11 πόντους, 23 ριμπάουντ ! 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βερώνης με 17 πόντους , 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Old Stars είχαν 14 / 48 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 4 / 15 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Basketfathers είχαν 16 / 55 δίποντα, 2 / 15 τρίποντα, 7 / 22 βολές, κατέβασαν 63 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Old Stars(Δουκάκης): Βερώνης 17(10ρ.), Π.Γεωργούσης 9, Δουκάκης 5(11ρ.), Ι.Γεωργούσης, Λεντζής 2, Γιώτης 3, Τσουμπάρας 8(11ρ.).

Basketfathers(Καρακάσης): Δερμιτζάκης 5, Καλτσάς 13(9ρ.), Καρακάσης 1, Κλαδής , Κωστής 4(9ρ.), Ν. Περάκης 4, Τρίμης 11(23ρ.), Ε.Περάκης 7(14ρ.).

Τι μας άρεσε: Τα εντυπωσιακά στοπ του Τσουμπάρα, το πολύ δυνάτο παιχνίδι και η διακύμανση του σκορ.