11/04/2022
Intercity BC 15 5 15 12 - 47 -
Los Abeles Fakers 11 17 12 19 - 59 -

Περιμένουν τα μπαράζ οι Los Abeles Fakers.

Το απόγευμα του Σαββάτου 9 Απριλίου στο ΓΣΠ, οι Los Abeles Fakers αν και με μόλις έξι άτομα στην σύνθεση τους, πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στην μαχητική Intercity με 47 – 59 και περιμένουν σιγά σιγά να μάθουν τον αντίπαλο τους στα μπαράζ ανόδου.

Η Intercity , ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο και με το δίδυμο Σταματόπουλου με 7 και Αντωνίου με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, είχε προβάδισμα με 15 – 11. Οι Fakers κυνηγούσαν από την αρχή το σκορ, με τους Αφούς Βογιατζή( Θανάσης 6, Παναγιώτης 4) να τραβάνε το κουπί.

Καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν οι φιλοξενούμενοι, έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ και με μπροστάρη τον Αντωνάκη με 7 πόντους και τον Θ. Βογιατζή να ακολουθεί με 6, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 28. Για την άστοχη Ιντερσίτι, από ένα καλάθι έβαλαν οι Μπαλαφούτης και Φιλίνης.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και μείωναν με τον Σταματόπουλο να είναι ασταμάτητος με 8 πόντους και τον Μπαλαφούτη από κοντά να βάζει 5. Στο αντίπαλο στρατόπεδο,Μαυρακάκης με δύο τρίποντες βόμβες και Π. Βογιατζής με 6 συνεχόμενους πόντους,κρατούσαν την ομάδα τους στο + 5(35-40).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια να πάρουν το ματς στα μέτρα τους και μείωσαν στον πόντο με τον Σταματόπουλο ξανά να τραβάει το κουπί με 4 πόντους και πέντε διαφορετικούς ακόμα παίκτες να σκοράρουν(47-48). Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι Fakers είχαν περισσότερες δυνάμεις και καθαρότερο μυαλό και με τον Άγγελο Αντωνάκη με 10 πόντους να μιλάει στο κρισιμότερο σημείο, πήραν το δίποντο με 47 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Βογιατζής με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κοψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Intercity είχε 18 / 57 δίποντα, 1 / 11 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Οι Fakers είχαν 19 / 42 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αντωνίου 8, Μπαλαφούτης 9, Νικολάου 4(14ρ.), Σπαής, Σταματόπουλος 18(6ρ.), Σταυρόπουλος 2, Τσολιάς, Φιλίνης 6, Μιχόπουλος.

Los Abeles Fakers(Φωτεινός): Α. Βογιατζής 14(6ρ.), Τσιφτσής, Αντωνάκης 14, Ουζουνίδης, Π. Βογιατζής 14(14ρ.), Φωτεινός 7,Μαυρακάκης 11.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι και οι δυνατές μονομαχίες πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.