12/10/2021
Gkrouvaloi - 10 10 17 - 37 -
Top Guns 7 9 10 16 - 42 -

Πέταξαν ψηλά οι Top Guns!

Το απόγευμα της Κυριακής, 10 Οκτωβρίου, στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου της Development 2 , οι Top Guns  εκμεταλλεύτηκαν το πολύ κακό ξεκίνημα των Grouvalon και έχοντας προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα επικράτησαν 37 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Top Guns εκμεταλλεύτηκαν το απόλυτο μηδέν της επίθεσης των Gkrouvalon και με καλάθια από Κίτσο, Ζηρίνη και τρίποντο του Χριστόπουλου έγραψαν το 0 – 7.

Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με Κίτσο και Ζηρίνη να σκοράρουν(0-11). Μετά από 15 λεπτά ανομβρίας , οι Gkrouvaloi βρήκαν τρόπο να σκοράρουν και να πλησιάσουν με Καλογερόπουλο(4) και Τσερκέζη(4) , για να απαντήσουν Λιαργκόβας, Κίτσος και Ζηρίνης για το 10-16 σκορ ημιχρόνου.

Ισορροπημένο και ισόπαλο το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη διαφορά να μένει στους 6(20 – 26). Ο Παπαδάμ με 5 ήταν μπροστάρης για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Top Guns , ο Ζηρίνης με 6.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο , οι φιλοξενούμενοι με τον Ζυρίνη μεγάλο πρωταγωνιστή με 6 πόντους , έφτασαν την διαφορά στους 13(24-37).Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έκαναν το καλύτερο του πεντάλεπτο στον αγώνα και πλησίασαν με Τσερκεζή(4), Κάτρη, Μαξούρη, Καλαφατάκη και Παπαδάμ, όμως αυτό δεν έφτανε με το ροζ φύλο να καταλήγει στους Top Guns με σκορ 37-42.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στέφανος Ζηρίνης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Τσερκεζής με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Gkrouvaloi είχαν 14 / 61 δίποντα, 2 / 22 τρίποντα, 3 / 16 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Top Guns είχαν 16 / 49 δίποντα, 1 / 4 τρίποντα, 7 / 20 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Gkrouvaloi(Παπαδάμ): Μπουτσίνης, Μαξούρης 2(3κλ.)Παπαδάμ 13 (8ρ.), Καλογερόπουλος 6 (13ρ.), Κάτρης 4, Καλαφατάκης 2, Τσερκέζης 6 (11ρ.), Νικολόπουλος 2(6ρ.), Βόρδος 7 ριμπάουντ, Χαλδαιάκης 2.

Top Guns( Ζηρίνης): Γιαννόπουλος 4, Λιαργκόβας 1 (7ρ.), Σταυρόπουλος 2 (6ρ.), Αθανάσουλας 2 (7ρ.), Πολυζογόπουλος 1 (10ρ.), Χριστόπουλος 3, Κίτσος 9 (6ρ.), Ζηρίνης 20(6ρ,4κλ.).

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.