27/10/2020
Τεμπελχανάδες 8 10 9 16 - 43 -
Shadows 20 12 13 22 - 67 -

Πήραν την πρώτη τους νίκη οι Shadows!

Σεφτέ στο πρωτάθλημα έκαναν οι Shadows, αφού κέρδισαν τους Τεμπελχανάδες με 63-47 στο κλειστό του Seven, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στην φετινή Development2.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Shadows ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και με τον Δημήτρη Παπαγιάννη να σημειώνει 7 πόντους, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (20-8) με το τέλος της περιόδου. Για τους Τεμπελχανάδες και τους 8 πόντους της ομάδας του έβαλε ο Γιάννης Τσιβούλας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τους Shadows να διατηρούν με ευκολία το προβάδισμα που είχαν. Η ομάδα του Κοντοδήμα, έτρεξε ένα 12-10 επιμέρους στην δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 32-18, με τον Τζώλη να σημειώνει 6 πόντους. Για τους «πράσινους», 6 πόντους έβαλε ο Απόστολος Δημαράς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Shadows συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στο παιχνίδι, χωρίς να απειληθούν καμία στιγμή από τον αντίπαλό τους. Η ομάδα του Κοντοδήμα, έβρισκε σκορ από τους Παπαγιάννη, Τζώλη και Κακούρη, ενώ μονοδιάστατο ήταν το παιχνίδι των Τεμπελχανάδων, που περίμεναν τα πάντα από τον Γιάννη Τσιβούλα.

Το τελικό 67-43 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και οι Shadows ήταν καταιγιστικοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, παίρνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία. Χωρίς νίκη, παρέμειναν οι Τεμπελχανάδες μετά από 3 αγωνιστικές.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Έκτορας Σταθόπουλος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τσιβούλας με 21 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη.

Συνολικά οι Τεμπελχανάδες είχαν 17/64 εντός πεδιάς, 4/15 τρίποντα και 5/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 27/71 εντός πεδιάς, 9/25 τρίποντα και 4/14 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 2 τάπες.

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Φάκας, Τσιβούλας 21, Μπαλάσκας, Λεπίτκας, Δημαράς 22, Κώστας.

Shadows (Κοντοδήμας): Κακούρης 9, Σταθόπουλος 6, Κωνσταντινακάκης 9, Παπαγιάννης 16, Τζώλης 15, Μασσαλής 6, Καραμάνος 6.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!