21/03/2022
Αμφιδέξιοι 15 15 15 6 - 51 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 11 9 8 12 - 40 -

Πήραν το ντέρμπι οι Αμφιδέξιοι !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master League , οι Αμφιδέξιοι πραγματοποίησαν ακόμη μία σπουδαία νίκη  , καθώς ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 51-40 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Γιάννη Στουρνάρα και Γιώργο Τζαβέλλα , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ  , έκλεψαν μπάλες και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 19 και 5  πόντους  αντίστοιχα στο ενεργητικό τους .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα , 3-2 και 5-4  , οι παρέα του Τογγαλίδη αντέδρασε και πέρασε σε θέση οδηγού , 5-7 και 8-9  , για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων  , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 7-2 έκλεισαν τη περίοδο στο συν τέσσερα , 15-11 . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ο Στουρνάρας με 8 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Μουτεβελής είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι ροσονέρι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αύξησαν τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους δέκα πόντους , 24-14 , οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-4 μείωσαν στους έξι , 24-18 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 30-20 υπέρ των γηπεδούχων  . Ο Στουρνάρας πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μουτεβελής είχε 4 .