21/03/2022
Αμφιδέξιοι 15 15 15 6 - 51 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 11 9 8 12 - 40 -

Πήραν το ντέρμπι οι Αμφιδέξιοι !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master League , οι Αμφιδέξιοι πραγματοποίησαν ακόμη μία σπουδαία νίκη  , καθώς ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 51-40 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Γιάννη Στουρνάρα και Γιώργο Τζαβέλλα , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ  , έκλεψαν μπάλες και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 19 και 5  πόντους  αντίστοιχα στο ενεργητικό τους .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα , 3-2 και 5-4  , οι παρέα του Τογγαλίδη αντέδρασε και πέρασε σε θέση οδηγού , 5-7 και 8-9  , για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων  , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 7-2 έκλεισαν τη περίοδο στο συν τέσσερα , 15-11 . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ο Στουρνάρας με 8 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Μουτεβελής είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι ροσονέρι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αύξησαν τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους δέκα πόντους , 24-14 , οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-4 μείωσαν στους έξι , 24-18 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 30-20 υπέρ των γηπεδούχων  . Ο Στουρνάρας πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μουτεβελής είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι Αμφιδέξιοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς  πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ  , έτρεξαν το γήπεδο , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ  και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής να αγγίζει τη τιμή των δεκαεπτά πόντων , 45-28 . Ο Στουρνάρας  πέτυχε 5 πόντους , ενώ οι Βαρώτσος και Καραβής είχαν από 3  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους εννέα πόντους , 46-37 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να  βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος της Master League με σκορ 48-37  . Πρώτοι σκόρερ οι Τζαβέλας και Ρίζος με 3 πόντους  , ενώ ο Μουτεβελής είχε 6 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τζαβέλλας  με 5 πόντους , 14 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Νικόλαος Μουτεβελής  είχε 13 πόντους , 2 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 4 κλεψίματα  .

Οι Αμφιδέξιοι είχαν  12/27 δίποντα , 7/37 τρίποντα , 6/11 βολές , 41 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  12 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 16 λάθη , ενώ ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης είχε 16/37 δίποντα , 1/17 τρίποντα , 5/12 βολές , 26 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 11 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 19 λάθη .

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Ρίζος 6 , Τζαβέλλας 5 , Κοκόσης 6 , Κλάδης 5 , Στουρνάρας 19 , Μάιπας 4 , Γκατζιώρας 6  .

Αρχιστράτηγος  Βασδέκης(Τογγαλίδης) : Λιοφάγος 6 , Βαρώτσος 5 , Κυριακίδης , Τογγαλίδης 5 , Μουτεβέλης 13 , Καραβής 11  .

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Γιάννη Στουρναρα καθολη τη διάρκεια της αναμέτρησης !