14/12/2021
Γέροντες 14 18 9 29 - 70 -
Athens Touvlakers 24 16 11 29 - 80 -

Πυροβόλησαν τους Γέροντες οι Touvlakers!

Ένα απολαυστικό ματς με σκορ και θέαμα παρακολουθήσαμε το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Περιστερίου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Development 2 με τους Touvlakers να φεύγουν χαρούμενοι από το παρκέ έχοντας πάρει το ροζ φύλλο αγώνα από τους Γέροντες με σκορ 70-80. Ρίζας και Μαρίνος ήταν καυτοί και χάρισαν την τρίτη νίκη στην ομάδα τους.

Με τον Παϊσόπουλο να ξεχωρίζει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν μικρό προβάδισμα (7-3) αλλά άμεση ήταν και η απάντηση των Γερόντων οι οποίοι λίγο μετά από έξι λεπτά αγώνα ισοφάρισαν σε 14-14. Εκατό δευτερόλεπτα όμως χρειάστηκαν οι «κίτρινοι» για να τρέξουν ένα σερί 10-0 και να κλείσουν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Μαρίνο να μπαίνει στην εξίσωση με τις τρίποντες βόμβες του.

Παρόλο που δόθηκαν αρκετές ευκαιρίες στους Γέροντες για να φέρουν στα μέτρα τους το ματς τρέχοντας κάποιους αιφνιδιασμούς η διαφορά δεν έπεσε και στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν 24-32. Αυτή τη διαφορά των οχτώ κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Touvlakers πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 32-40.

Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς σημείωσαν εννιά και έντεκα πόντους αντίστοιχα (41-51). Μάλιστα αυτοί οι συνολικά 20 πόντοι σημειώθηκαν στα πρώτα πέντε λεπτά της επανέναρξης και στη συνέχεια επικράτησε η αστοχία και οι κακές επιθετικές επιλογές.

Όλα λειτούργησαν όπως έπρεπε για τους Athens Touvlakers οι οποίοι όχι μόνο σκόραραν κατά κόρον άρχισαν να προσφέρουν και θέαμα με τον Ρίζα να πασάρει εντυπωσιακά τον Λεμπούση να βάζει καλάθια δύσκολα έπειτα από ωραίες συνεργασίες και παράλληλα να διευρύνουν τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους (61-77) στο 37’. Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για τους Γέροντες για να επιστρέψουν στο ματς αλλά με ένα σερί 9-3 διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (70-80).

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τσιβούλας που σημείωσε 21 πόντους κάνοντας double-double με 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. MVP του ματς ήταν ο Ρίζας που σημείωσε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 42% στα δίποντα (27/63), 16% στα τρίποντα (3/18), 63% από τη γραμμή των βολών (7/11), μάζεψαν 47 ριμπάουντ (16 επιθετικά), μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 μπάλες και έκαναν 10 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 42% (21/49), 41% στα τρίποντα (11/29), 71% από τη γραμμή των βολών (5/7), μάζεψαν 45 ριμπάουντ (13 επιθετικά), μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 μπάλες, έκαναν 4 μπλοκ και 11 λάθη.

Γέροντες: Νούτσης 14 (2), Στρατηγής 8, Τσιούφης 16, Τουρής 1, Τσιβούλας 21 (1), Παπανικολάου 8, Κοκοτσής 2.

Athens Touvlakers: Ρίζας 22 (3), Παϊσόπουλος 9 (1), Μαρίνος 18 (6), Κοσκέρας 12, Αγκουριδάκης 14 (1), Λεμπούσης 12.

Τι μας άρεσε: Το απολαυστικό τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι ομάδες σημείωσαν από 29 πόντους αλλά και τα λίγα λάθη!

Τι δε μας άρεσε: Τα λειψά ρόστερ και των δύο ομάδων που κατέβηκαν με 7 και 6 παίχτες αντίστοιχα.