29/09/2021
The Roots 14 7 7 9 - 37 -
San Anargiri Sperms 15 16 17 14 - 62 -

Σβηστά για το απόλυτο οι San Anargiri Sperms!

Παιχνίδι για τον 8ο όμιλο του κυπέλλου ανάμεσα στους Roots και τους San Anargiri Sperms παρακολουθήσαμε, με τους δεύτερους να παίρνουν μία εύκολη νίκη με 37-62 και να κάνουν το δύο στα δύο στον όμιλο. Οι Roots ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο μόνο και από κει και πέρα οι San Anargiri Sperms δεν άφησαν περιθώρια και καθαρίσαν την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς.

Ντέρμπι παρακολουθοήσαμε στην πρώτη περίοδο με τους San Anargiri Sperms να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς και να κάνουν το σκορ 4-13 (5′), ενώ οι Roots είχαν απάντηση και στο δεύτερο πεντάλεπτο με σερί 10-2 έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσω με 14-15. Πρώτος σκόρερ ο Παναγιώτης Ανδραβίζος για τους Roots, ο Σερεβέτας πέτυχε έξι για τους Sperms.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι San Anargiri Sperms μπήκαν προετοιμασμένοι και έτοιμοι να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και έτσι και έγινε. Mε καλάθι του Ανδραβίζου οι Roots πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 16-15 (11′) και έπειτα οι San Anargiri Sperms έτρεξαν σερί 10-3, ανέκτησαν το προβάδισμα ενώ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με την λήξη του ημιχρόνου για το 21-31. Ο Λουλουργάς ξεχώρισε με πέντε πόντους για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ ο Χαντάντ πέτυχε εφτά για τους φιλοξενούμενους.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι San Anargiri Sperms δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης από τους Roots και ανέβασαν την διαφορά τρέχοντας σερί 8-0, 21-39 (24′). Οι Roots αντέδρασαν με ένα δικό τους 6-0, 27-39 (25′) αλλά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους San Anargiri Sperms μπροστά με 28-48. Καλύτερος των Roots ο Λουλουργάς που πέτυχε και τους εφτά πόντους της ομάδας του ενώ για τους Sperms ο Χαντάντ είχε 10 ποντάκια.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο οι San Anargiri Sperms έφτασαν τη διαφορά στις παρυφές των 30 πόντων με το σκορ να γίνεται 28-56 (35′). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Roots βρήκαν σκορ και το παιχνίδι έληξε 37-62 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Θεόδωρος Ανδραβίζος ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με έξι πόντους, ενώ για τους νικητές ο Σερεβέτας είχε έξι.
Mvp του παιχνιδιού ο Ιωσήφ Χαντάντ με 21 πόντους έχοντας 8/12 δίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος και 1 κόψιμο. Για τους Roots ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 3 πόντους καθώς είχε 0/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι The Roots είχαν 7/31 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 5/11 βολές, 39,ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι San Anargiri Sperms είχαν 23/57 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 10/17 βολές, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ.
The Roots (Λουλουργάς): Ζαμπέλης 2 (6ρ), Ανδραβίζος Θ. 8 (8ρ), Ανδραβίζος Π. 4, Λουλουργάς 17 (7ρ 4τρ), Παντελάτος, Αργυράκης 3 (1τρ 9ρ), Σοκολάκης 3 (1), Κεφαλληνός (5ρ).
San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Μπίλιας 5 (6ρ), Χριστοδούλου 2, Συρανίδης 5 (4ασ 8ρ), Καρατζάς 2, Χαντάντ 21 (10ρ), Σερεβέτας 14 (6ρ), Γαβριήλογλου 5 (4ασ 1τρ 9ρ), Ρεγκούζας 8 (1).
Τι μας άρεσε: Η μεταγραφή αεροδρομίου των Roots καθώς έφεραν στην ομάδα τον ΝΙΚΟ ΚΕΦΑΛΛΗΝΟ!