49
BBC 10 12 14 13 - 49 -
Green Rose BC 18 15 17 8 - 58 -

Σε τροχιά playoff πλέον το Green Rose!

Απόγευμα Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η BBC (6-5) υποδέχθηκε το Green Rose (6-5) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Development 2 League. Παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ η ομάδα του coach Καναβάρου πήρε τη νίκη με 49-58, ανεβαίνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γεράσιμος Διβάρης που σημειώσε double-double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ. Η BBC έβγαλε σπουδαία αντίδραση στο 4ο δεκάλεπτο, όμως πλήρωσε την αστοχία της στο περιφερειακό σουτ (1/22) και μοιραία γνώρισε την ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς πραγματοποίησε το Green Rose. Με τον συνήθη ύποπτο Γεράσιμο Διβάρη (7π.) να πρωταγωνιστεί και τον Κοσμόπουλο να ακολουθεί με 6 πόντους και 1 τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από νωρίς (5-16). Η BBC, παρότι άργησε κάποια λεπτά να βρει τα πατήματά της, κατάφερε να βγάλει αντίδραση με τους Γιώργος Κρόκο (5π. με 1 τρίπ.), Μιχάλη Τσατάλη (2π.) και Αλέξανδρο Πολύζο (2π.) να κάνουν τη διαφορά. Σκορ δεκαλέπτου, 10-18.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η BBC ανεβάζοντας ταχύτητα στο επιθετικό κομμάτι και με ένα μίνι ξέσπασμα πλησίασε στο καλάθι. Αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους ο νεοαποκτηθείς Μιχάλης Τσατάλης (4π.) και ο Αλέξανδρος Πολύζος (4π.). Στην αντίπερα όχθη, το Green Rose κατ