49
BBC 10 12 14 13 - 49 -
Green Rose BC 18 15 17 8 - 58 -

Σε τροχιά playoff πλέον το Green Rose!

Απόγευμα Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η BBC (6-5) υποδέχθηκε το Green Rose (6-5) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Development 2 League. Παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ η ομάδα του coach Καναβάρου πήρε τη νίκη με 49-58, ανεβαίνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γεράσιμος Διβάρης που σημειώσε double-double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ. Η BBC έβγαλε σπουδαία αντίδραση στο 4ο δεκάλεπτο, όμως πλήρωσε την αστοχία της στο περιφερειακό σουτ (1/22) και μοιραία γνώρισε την ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς πραγματοποίησε το Green Rose. Με τον συνήθη ύποπτο Γεράσιμο Διβάρη (7π.) να πρωταγωνιστεί και τον Κοσμόπουλο να ακολουθεί με 6 πόντους και 1 τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από νωρίς (5-16). Η BBC, παρότι άργησε κάποια λεπτά να βρει τα πατήματά της, κατάφερε να βγάλει αντίδραση με τους Γιώργος Κρόκο (5π. με 1 τρίπ.), Μιχάλη Τσατάλη (2π.) και Αλέξανδρο Πολύζο (2π.) να κάνουν τη διαφορά. Σκορ δεκαλέπτου, 10-18.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η BBC ανεβάζοντας ταχύτητα στο επιθετικό κομμάτι και με ένα μίνι ξέσπασμα πλησίασε στο καλάθι. Αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους ο νεοαποκτηθείς Μιχάλης Τσατάλης (4π.) και ο Αλέξανδρος Πολύζος (4π.). Στην αντίπερα όχθη, το Green Rose κατάφερε γρήγορα να βγάλει σπουδαία αντίδραση και με τους Διβάρη (9π.) και Κοσμόπουλο (4π.) να ξεχωρίζουν εκ νέου πήγε στα αποδυτήρια με +11. Σκορ ημιχρόνου, 22-33.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Ο Γεράσιμος Διβάρης (5π.) συνέχιζε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, με τον Θωμά Κανίνια να προστίθεται κι εκείνος στην εξίσωση των διακριθέντων σκοράροντας 6 πόντους. Η BBC, που ήταν ιδιαίτερα άστοχη πίσω από τη γραμμή των 6,75μ, στηρίχθηκε κυρίως στον Κώστα Παππά (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-50.

Με αντεπίθεση διαρκείας, βελτιωμένη άμυνα και τον Μιχάλη Τσατάλη να παρουσιάζεται ηγετικός στο ντεμπούτο του, η BBC επέστρεψε στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (49-54). Ένα κρίσιμο καλάθι του Στέφανου Τσώνη στον αιφνιδιασμό απλοποίησε αρκετά την κατάσταση για το Green Rose που απέφυγε την αυτοκτονία και έφτασε αισίως τις 7 νίκες.

Στο τέλος του αγώνα, η BBC είχε 21/50 δίποντα, 1/22 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Στον αντίποδα, το Green Rose είχε 21/53 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεράσιμος Διβάρης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 9/11 δίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Πολύζος με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

BBC (Κρόκος) : Παυλόπουλος 3 (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Παππάς 7 (5 ριμπ., 2 ασί., 4 κλεψ.), Κρόκος 10 (10 ριμπ., 1 τρίπ.), Τσατάλης 4 (6 ριμπ.), Ζαγορίτης 2 (4 ριμπ.), Πέτσας 3 (5 ριμπ.), Πολύζος 10 (8 ριμπ., 3 ασί.), Δάλλας (4 ριμπ.).

Green Rose (Καναβάρος Κ.) : Διβάρης 22 (12 ριμπ.), Κοσμόπουλος 12 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Τριανταφυλλόπουλος 4 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Τσώνης 7 (13 ριμπ., 4 ασί., 1 μπλοκ), Καναβάρος Κ. 2 (2 ριμπ.), Καναβάρος Θ., Κανίνιας 8 (2 ριμπ., 3 ασί.), Μερσινιάς (6 ριμπ.), Βλαχόπουλος, Ροζάκης 2.

Τι μας άρεσε : Το buzzer beater τρίποντο του Γιώργο Κρόκου που ευστόχησε πίσω από το κέντρο (14:58 στο βίντεο).