19/04/2022
Destroyed Pistons 15 9 8 13 - 45 -
ESDDA Graduates 9 10 15 8 - 42 -

Στην… κόψη του ξυραφιού οι Destroyed Pistons!

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο έκαναν οι Pistons στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Βερβαινιώτη με 6 πόντους , τον Μάλφα με 4 και τον Καλογερόπουλο με ένα τρίποντο, είχαν προβάδισμα με 15 – 9. Για τους ESDDA , Λεκάκης, Νανόπουλος και Παναγόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με τον Μάλφα να τραβάει το κουπί με 5 πόντους, έστειλαν την διαφορά στους 11( 24 – 13). Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Τσίτσιρα ισορρόπησε το παιχνίδι και με Ζαχαριάδη, Παναγόπουλο και Λεκάκη να σκοράρουν, διαμόρφωσαν το 24 – 19 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να βάλουν την μπάλα μέσα στον ζωγραφιστό και με το δίδυμο Λεκάκη με 6 και Ζαχαριάδη με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση προσπέρασαν 32 – 34. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάλφας με 4 πόντους και από ένα καλάθι πέτυχαν Καλογερόπουλος και Βερβαινιώτης.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Παναγόπουλος, Λεκάκης και Γκάμαρης , έβαλαν από ένα καλάθι για το 34 – 40 των Graduates. Στην συνέχεια οι Πίστονς βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Καρατσίκο(2) και Καλογερόπουλο προσπέρασαν 43 – 40. Με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος , ο Ζαχαριάδης μείωσε στον πόντο, στη συνέχεια έχασε ένα σουτ από κοντά και ο Βερβαινιώτης με δύο βολές λίγο πριν από το φινάλε, υπέγραψε το τελικό 45 – 42.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σωτήρης Βερβαινιώτης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Pistons είχαν 13 / 29 δίποντα, 5 / 34 τρίποντα, 4 / 5 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Οι ESDDA είχαν 19 / 48 δίποντα, 1/ 11 τρίποντα, 1 / 4 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης 14(7ρ.), Καλογερόπουλος 10(13ρ.), Καρέτσης 2(6 ασίστ), Καρατσίκος 6(8ρ.), Μάλφας 13(6ρ.)

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Αληγιάννης , Γκάμαρης 4(12ρ.), Ζαχαριάδης 15(6ρ.), Λαπιέρης, Λεκάκης 10(11ρ.), Νανόπουλος 2, Παναγόπουλος 11(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε της αναμέτρησης