24/05/2022
The Roots 9 5 18 9 - 41 -
Frigo Driver 8 10 11 14 - 43 -

Στο νήμα το πήρε η πεντάδα των Frigo Driver.

Το βραδάκι της Κυριακής 22 Μαΐου στα Άνω Λιόσια, οι Frigo Driver αν και εμφανίστηκαν με μόλις μία πεντάδα στο γήπεδο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά με 41 – 43 απέναντι τους ανανεωμένους και ενισχυμένους Roots.

Σε χαμηλούς ρυθμούς και με μικρό σκορ κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Roots να έχουν μικρό προβάδισμα 9 – 8. Νικολαΐδης με τρίποντο και Τσαφαντάκης, Ζαμπάρας και Παντελάτος ήταν οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μαθιός με 4 πόντους και από ένα καλάθι πέτυχαν Κόκκαλης και Χ. Παπαδάκης.

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι στέκονταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με μπροστάρη τον Μαθιό με 4 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 14 – 18. Για τους άστοχους Roots, ένα τρίποντο πέτυχε ο Νικολαΐδης και καλάθι από κοντά ο Τσαφαντάκης.

Στην τρίτη περίοδο ο Θωμάς Νικολαΐδης πήρε το όπλο του με 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα και με τον Σοκολάκη να να βάζει άλλο ένα, οι Roots πήραν προβάδισμα με 32 – 29. Για τους φιλοξενούμενους , ο Μαθιός μαζί με τον Κυρίτση κουβαλούσαν την επίθεση με 5 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα, με τους Frigo να είναι τελικά πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη με 41 – 43. Χ.Παπαδάκης με 6 και Μαθιός με 4 πόντους ήταν το δίδυμο που κουβαλούσε στην επίθεση τους νικητές, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νικολαΐδης με 6 ακόμα πόντους με Ανδραβίζο και Τσαφαντάκη να βάζουν από ένα καλάθι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νεκτάριος Μαθιός με 18 πόντους,18 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλέψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Νικολαΐδης με 25 πόντους , 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Roots είχαν 8 / 32 δίποντα, 7 / 36 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Frigo είχαν 14 / 50 δίποντα, 1 / 15 τρίποντα, 12 / 26 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

The Roots(Σοκολάκης):Σοκολάκης 3, Ανδραβίζος 2, Αργυράκης (8ρ.), Γούλας , Ζαμπάρας 2(8ρ.), Λουλουργάς 1, Νικολαΐδης 25(11ρ.), Παντελάτος 2, Τσατσούλης , Τσαφαντάκης 6(7ρ.).

Frigo Driver(Χ.Παπαδάκης): Μαθιός 18(18ρ.), Κόκκαλης 7(6ρ.), Χ.Παπαδάκης 10(15ρ.), Ν. Παπαδάκης 2, Κυρίτσης 6.

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ και το ωραίο κλίμα της αναμέτρησης.