05/04/2022
The Roots 4 12 10 8 - 34 -
Delicatoi 14 18 18 11 - 61 -

Στο ρελαντί οι Delicatoi!

Το βράδυ της Κυριακής 3 Απριλίου στο κλειστό του Σεφ, σε ένα παιχνίδι σε χαλαρό τέμπο, οι Delicatoi δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 34 – 61 απέναντι στους Roots.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Delicatoi επέβαλαν τον ρυθμό τους και με μπροστάρη στην επίθεση τον Γουλανδρή με 8 πόντους και τους Σκλάβο και Βρακά να ακολουθούν με 3, ξέφυγαν με 4 – 14. Για τους Roots, από ένα καλάθι πέτυχαν Τσουτσάνης και Παντελάτος.

Οι Roots ήταν πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ανδραβίζο να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Αργυράκη να βάζει ένα απίθανο τρίποντο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ηγέτη στην επίθεση τον Βρακά με 10 πόντους και τον Αστυφίδη να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 5, πήγαν στο ημίχρονο με double score (16 – 32).

Οι Delicatoi ανέβασαν στροφές ξανά στην τρίτη περίοδο και με τον Γουλανδρή να παίρνει τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και τους Βρακά και Αστυφίδη να ακολουθούν με 4, διαμόρφωσαν το 26 – 50. Για τους γηπεδούχους, ο Λουλουργάς ήταν μακράν ο πρώτος σκόρερ με 7 πόντους, με τον Ανδραβίζο να βάζει ένα καλάθι.

Σε χαλαρό τέμπο κυλούσε η τέταρτη περίοδος, με τους Roots να βάζουν 8 πόντους με Ανδραβίζο(5) και Σοκολάκη και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Βρακά να βάζει 4 και τους Γουλανδρή, Παπαχαραλάμπους και Σκλάβο από ένα καλάθι, για το τελικό 34-61.

Betsson Mvp Αναδείχτηκε ο Θεοφάνης Γουλανδρής 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 3 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Roots είχαν 9 / 33 δίποντα, 5 / 38 τρίποντα, 1 / 2 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Delicatoi είχαν 18 / 43 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

The Roots(Λουλουργάς): Γούλας, Τσουτσάνης 5, Ανδραβίζος 12, Λουλουργάς 7(7ρ.), Παντελάτος 4, Αργυράκης 3(10ρ.), Σοκολάκης 3.

Delicatoi(Αυγουλής): Αστυφίδης 9(6ρ.), Παπαχαραλάμπους 2(9ρ.), Αυγουλής 2, Σ. Βρακάς 21(7ρ.), Μαλακατές 1, Γουλανδρής 18(10ρ.), Σκλάβος 8(16ρ.).

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.