03/05/2022
Μίνωες 12 14 15 7 - 48 -
Top Guns 4 5 14 15 - 38 -

Στο ρελαντί οι Μίνωες!

Το απογευματάκι Σαββάτου 30 Απριλίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, οι Μίνωες δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 48 – 38 απέναντι στους Top Guns.

Οι Μίνωες πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο τον έλεγχο του αγώνα και με το δίδυμο Δημόπουλου με 5 και Γκάτζια με 3 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν 12 – 4. Τα δύο καλάθια για τους Top Guns πέτυχαν οι Ζηρίνης και Μαυρογιάννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, καθώς σκόραραν 3 πόντους με τον Μαυρογιάννη και ένα καλάθι με τον Πολυζογόπουλο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Μίνωες με τους Γκάτζια, Παπαστάμο και Δημόπουλο να βάζουν από 4 έκαστος, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 9.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα για τους Μίνωες. Αλεξόπουλος με 5 πόντους, Δημόπουλος, Χαϊδάκης με 4, ήταν τα πρώτα βιολιά για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους που συνέχισαν με τέσσερις παίχτες, ξεχώρισε ο Μαυρογιάννης με 10 ολόκληρους πόντους και 4 πρόσθεσε ο Πολυζογόπουλος για το 41 – 23.