03/05/2022
Μίνωες 12 14 15 7 - 48 -
Top Guns 4 5 14 15 - 38 -

Στο ρελαντί οι Μίνωες!

Το απογευματάκι Σαββάτου 30 Απριλίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, οι Μίνωες δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 48 – 38 απέναντι στους Top Guns.

Οι Μίνωες πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο τον έλεγχο του αγώνα και με το δίδυμο Δημόπουλου με 5 και Γκάτζια με 3 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν 12 – 4. Τα δύο καλάθια για τους Top Guns πέτυχαν οι Ζηρίνης και Μαυρογιάννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, καθώς σκόραραν 3 πόντους με τον Μαυρογιάννη και ένα καλάθι με τον Πολυζογόπουλο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Μίνωες με τους Γκάτζια, Παπαστάμο και Δημόπουλο να βάζουν από 4 έκαστος, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 9.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα για τους Μίνωες. Αλεξόπουλος με 5 πόντους, Δημόπουλος, Χαϊδάκης με 4, ήταν τα πρώτα βιολιά για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους που συνέχισαν με τέσσερις παίχτες, ξεχώρισε ο Μαυρογιάννης με 10 ολόκληρους πόντους και 4 πρόσθεσε ο Πολυζογόπουλος για το 41 – 23.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για να μειώσουν την διαφορά, με το Μαυρογιάννη να ξεχωρίζει και πάλι με 7 πόντους και τους Ε. Γιαννόπουλο και Πολυζογόπουλο να βάζουν από 4 έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, οι Μίνωες κατέβασαν ταχύτητα, με τους Δημόπουλο με τρίποντο και Κυριακόπουλου, Παγώνα να υπογράφουν το τελικό 48-38.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Βασίλης Δημόπουλος με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μαυρογιάννης 22 πόντους 19 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Μίνωες είχαν 21 / 59 δίποντα, 1 / 29 τρίποντα, 3 / 7 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Top Guns είχαν 17 / 48 δίποντα, 1 / 19 τρίποντα, 1 / 8 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Μίνωες(Παπαστάμος): Χαϊδάκης 4(6ρ.), Κυριακόπουλος 4(15ρ.), Μπαχάς 6, Δημόπουλος 16(8ρ.), Παγώνας, Βλάχος, Παπαστάμος 9(6ρ.), Γκάτζιας 7(11ρ.), Αλεξόπουλος 2.

Top Guns (Β.Γιαννόπουλος): Π. Γιαννόπουλος, Β. Γιαννόπουλος 4, Πολυζογόπουλος 10(15ρ.), Μαυρογιάννης 22(19ρ.), Ζηρίνης 2(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.