22/02/2022
Αμόκ 20 8 14 23 - 65 -
Peristeri Phantoms 11 19 18 11 - 59 -

Στο τέλος κερδίζει η Αμόκ!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 η Αμόκ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε των Peristeri Phantoms με σκορ 65-59 .

Οι γηπεδούχοι είχαν τη τύχη να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Δημήτρη Τριανταφύλλη, καθώς  έκανε θραύση και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδές άμυνες , κυριάρχησε  στους αιθέρες και σκόραρε σε καίρια χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 11 πόντους ενεργητικό του.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Αμόκ είχε τον πλήρη έλεγχο ,10-4 και 16-8 ,ενώ με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 4-3 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο + 9, 20-11. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Κατσίγαρης και Καστρίτης με 3 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βαλάσης είχε 5 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Κρινή και τη παρέα του, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν μπροστά στο σκορ με δύο πόντους διαφορά, 22-24 , ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης σε θέση οδηγού με σκορ 28-30 . Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Μπακόλας με 8 πόντους ενώ ο μπεκρής είχε 5 .

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την ψαλίδα της διαφοράς που χώριζε τις δύο ομάδες στους δέκα πόντους, 33 -43 και 37-47, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα 5-1 επιμέρους να κλείνουν  την προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο – 6 , 42- 48. Ο Τριανταφύλλης πέτυχε πέντε πόντους, ενώ ο βαλάσης είχε 7.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δουρακάκη μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι αφού κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία δύσκολη και συνάμα σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 65-59 .

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Τριανταφύλλης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ο Μπεκρής είχε 19 πόντους, 16 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Αμόκ είχε 13 / 40 δίποντα, 9/ 23 τρίποντα, 12 / 22 βολές, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 16 / 43 δίποντα, 4/ 20 τρίποντα, 15 / 25 βολές, 49 ριμπάουντ 3 ασίστ , 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Αμόκ(Δουρακάκης):Χρήστου , Γιαννόπουλος , Ορφανός , Μπακόλας , Τριανταφύλλης 14 , Τρυγωνόπουλος 1 , Χειράκης 2 , Βιγκάκης 12 , Καστρίτης 6 , Κατσίγαρης , Καραθάνος .

Peristeri Phantoms(Κρινής):Μπεκρής 19 , Κρινής 9 , Αναστασόπουλος , Καδάς 8 , Φλάκας 4, Κάλας 4 , Βαλάσης 15 , Κότσιρας .

Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης καθ’όλη τη διάρκεια της !