04/07/2022
Peristeri Wardogs 12 18 19 14 - 63 -
Chicago Hulks 17 19 13 18 - 67 -

Στους «16» οι Chicago Hulks!

Την πολυπόθητη νίκη που έψαχναν μετά το «Χ» του πρώτου αγώνα πήραν οι Chicago Hulks που επικράτησαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 67-63 των Peristeri Wardogs!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, με την ομάδα από το Σικάγο όμως να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του. Οι Hulks, προηγήθηκαν με 17-12, με τον Σπύρο Νάσσου να βάζει 6 πόντους και τον Γιάννη Παπαγιαννάκο 4. Για τους Περιστεριώτες, 7 έβαλε ο Διονύσης Σοφός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την ομάδα του Τιγγινάγκα να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς και με τον Νάσσου να σημειώνει διαδοχικά καλάθια προηγήθηκε με 29-20 στο 15’. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-30. Για τους Wardogs, σκυτάλη από τον Σοφό πήρε ο Καραλής που έβαλε 8 πόντους.

To μπράντεφερ των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Wardogs με το δίδυμο Καραλή – Μιχελάκου να βάζει τεράστια σουτ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 49-49 και να φέρει ξανά στην απόλυτη ισορροπία το ζευγάρι. Για την ομάδα του Σιαχάμη, ο Νάσσου έβαλε ακόμα 7 πόντους φτάνοντας τους 23.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ραψωδία του Σπύρου Νάσσου συνεχίστηκε με τον έμπειρο γκαρντ να οδηγεί με ασφάλεια την ομάδα του στη νίκη – πρόκριση με 67-63. Οι Hulks, στους «16» θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Μάνδρα Heat – Peristeri Phantoms. Οι Wardogs από την άλλη, προδόθηκαν από τις πολλές τους απουσίες και στα δύο παιχνίδια της σειράς.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σπύρος Νάσσου με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Καραλής με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι Περιστεριώτες είχαν 22/64 εντός πεδιάς, 7/29 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 30/74 εντός πεδιάς, 4/16 τρίποντα και 3/7 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Καρακατσάνης 2, Μιχελάκος 9, Αντωνάκης 3, Καραλής 18, Σοφός 16, Χρόνης 15.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Παπαγιαννάκος 9, Σιαχάμης 4, Τσαρτσής 2, Χατζής 10, Μπαντουβάκης, Τιγγινάγκας 2, Καλδέλης 2, Κονιτόπουλος 7, Πραγιάννης, Νάσσου 31.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!