28/02/2022
Space Jam - - - - - 20 -
Retro Pacers - - - - - - -1

Τα βρήκαν σκούρα αλλά νίκησαν οι Retro Pacers.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανοιχτό μεταξύ των δύο ομάδων, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και τους Retro να έχουν προβάδισμα 15 – 22. Χατζόπουλος με 6 και Μαυροσκότης με 5 πόντους ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση της Space Jam, ενώ για τους Kίτρινους , Ράνης με 6 και Μπουρμπόν με 5 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση για το +7.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ,Χατζόπουλος και Νάστος με 4 πόντους ο καθένας μείωσαν για τους γηπεδούχους, για να έρθουν Πανάγος με 6, Μπουρμπόν με τρίποντο και Ράνης να στείλουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό.(24-35). Στην συνέχεια η Space Jam πάτησε το γκάζι και με μπροστάρηδες τους Χατζόπουλο με 4 και Νάστο με 5 πόντους, μείωσε στο καλάθι στην λήξη του ημιχρόνου(36-38).

Στην τρίτη περίοδο οι Retro Pacers συνέχισαν να κρατούν το υπέρ τους σκορ με τους Μπουρμπόν και Ιωαννίδη να έχουν από 5 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , η Space Jam προσπαθούσε να μείνει κοντά , με τον Παπαχαρίση να ξεχωρίζει και τους Μαυροσκότη και Νάστο να έχουν από ένα καλάθι(46-52).

Η Space Jam μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με βολές του Χατζόπουλου και τρίποντο του Νάστου μείωσε 51 – 52. Στην συνέχεια οι Pacers επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με πρώτο βιολί στην επίθεση τον Λιγνό με 8 πόντους και τους Μπουρμπόν με 5 και Ιωαννίδη με τρίποντο να ακολουθούν, διαμόρφωσαν το τελικό υπέρ τους 57 – 68.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μπουρμπόν με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Χατζόπουλος με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Space Jam είχε 18 / 54 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 9 / 11 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 16 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Οι Retro είχαν 22 / 46 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 6 / 17 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη.

Space Jam(Μαυροσκότης): Καφετζόπουλος, Κολέογλου 4(6ρ.), Μαυροσκότης 10, Νάστος 16(7κλ.), Νίκου 2, Παπαχαρίσης 5(8ρ.), Χατζόπουλος 20(15ρ.).

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Μπουρμπόν 16(14ρ.),Ιωαννίδης 11, Καζαφέρης 2, Λιγνός 16(18ρ.), Πανάγος 8(6ρ.), Ράνης 15(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες.