28/03/2022
G-vana 22 16 20 20 - 78 -
Athens Touvlakers 18 14 19 16 - 73 -

Το πήρε μόνος του ο Καλαϊτζόγλου!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της  Development 2 , η G-Vana  πραγματοποίησε την έκτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς  επιβλήθηκε στις λεπτομέρειες των Athens Touvlakers με σκορ 78-73 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σταύρο Καλαϊτζόγλου , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 33  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα , 12-7 , η παρέα του Λειβαδά έφερε την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 12-12 , για να έρθει η απάντηση της G-Vana , αφού με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καλαϊτζόγλου  έκλεισε τη περίοδο στο συν τέσσερα με σκορ 22-18  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Καλαϊτζόγλου με 14 πόντους  , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Κοσκέρας ειχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Touvlakers με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Λεμπούση να ηγείται των προσπαθειών τους πραγματοποίησαν ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-11  , 28-35 , για να έρθει νέα αντίδραση των γηπεδούχων , αφού το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους   βρήκε σε θέση οδηγού , 38-36  . Ο Καλαιτζόγλου πέτυχε 8 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Λεμπούσης είχε 6 .

Η τρίτη περίοδος θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς η πρωτοπορία της σκυτάλης άλλαξε χέρια έξι φορές , 44-45 , 46-45 , 46-47 , 48-47 , 48-50 , 52-50 , με το  φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 58-57 υπέρ των γηπεδούχων  . Ο Καλαιτζόγλου  πέτυχε 10 πόντους , ενώ 7 είχε ο Κοσκέρας .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία στο σκορ με βραχεία κεφαλή , 66-65 και 71-70 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την ενδέκατη νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με 78-73 .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου  με 33 πόντους , 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Μιχαήλ Κοσκέρας είχε 19 πόντους , 9 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Η G-Vana είχε 30/58 δίποντα , 3/21 τρίποντα , 9/14 βολές , 48 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  7 κλεψίματα  και 10 λάθη , ενώ οι Athens Touvlakers  είχαν 17/35 δίποντα , 10/39 τρίποντα , 9/15 βολές , 38 ριμπάουντ , 20 ασίστ , 4 κλεψίματα , 1 κοψίματα  και 10 λάθη .

G-Vana (Τριανταφύλλου): Καλαϊτζόγλου 33 , Λιάνας 9 , Μπαρμπέρης 5 , Νικήτας 4 , Νταής 9 , Πυλαρινός 6 , Τριανταφύλλου , 10 , Τσατσαλής , Ψωμιάδης 2  .

Athens Touvlakers(Λειβαδάς) : Αγγουριδάκης 14 , Θεοδωρακόπουλος 10 , Κοσκέρας 19 , Λειβαδάς 6 , Λεμπούσης 14 , Μαρίνος 10 .

Τι μας άρεσε : Η μπασκετική ραψωδία του Σταύρου Καλαϊτζόγλου !